fot. pixabay.com

Część posłów PiS głosowała wspólnie z KO, Lewicą i Trzecią Drogą ws. dalszego procedowania projektu dot. finansowania in vitro z budżetu

Sejm – przy udziale posłów Prawa i Sprawiedliwości – przegłosował dalsze prace nad projektem dotyczącym in vitro. Uderzająca w ludzkie życie ustawa zakłada finasowanie sztucznego zapłodnienia z budżetu państwa kwotą pół miliarda złotych rocznie.

Autorzy obywatelskiego projektu ws. finansowania in vitro mają pełne wsparcie liberalno-lewicowej większości. Mimo to Konfederacja złożyła wniosek o odrzucenie projektu już w pierwszym czytaniu. Nie uzyskał jednak wystarczającej liczby głosów.

– Stwierdzam, że Sejm odrzucił wniosek, a tym skierował projekt do Komisji Zdrowia w celu rozpatrzenia – stwierdził marszałek Sejmu.

Wniosek Konfederacji poparło tylko 76 posłów PiS, 43 wstrzymało się, a aż 56 było przeciw. Dalsze prace nad finansowaniem metody in vitro z budżetu państwa poparli m.in. Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki, Jacek Sasin czy Antoni Macierewicz.

– PiS – zdaje się – desperacko dąży w stronę wyborców o poglądach lewicowych. Nie zyskuje absolutnie ich poparcia, a traci poparcie wyborców o poglądach konserwatywnych i prawicowych – zauważył działacz pro-life, Marek Wilczewski.

Część działaczy Prawa i Sprawiedliwości zaczyna kierować się poprawnością polityczną i rezygnuje z fundamentalnych wartości – zauważył politolog dr Krzysztof Kawęcki.

– To jest droga donikąd. To bardzo niedobrze. Jak również wypowiedzi premiera Morawieckiego, że błędem było skierowanie wniosku ws. obrony życia do Trybunału Konstytucyjnego. Wielu polityków PiS to powtarza – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

Kościół katolicki jednoznacznie sprzeciwia się sztucznemu zapłodnieniu metodą in vitro, przedstawiając argumenty teologiczne, moralne, biologiczne i medyczne. Życie, któremu pozwala się przyjść na świat w ten sposób, okupione jest skazaniem na zamrożenie w ciekłym azocie ludzkich zarodków, które nie przeszły selekcji w laboratorium. Dziwi zatem podejście niektórych polityków prawicy, którzy obrali ewidentnie złą strategię – zauważyła Ewa Nowina-Konopka, redaktor naczelny „Naszego Dziennika”.

– Będzie to zabójcza strategia zarówno dla tych dzieci, które będą powstawały z pieniędzy z budżetu państwa, ale również dla nich, dlatego że wokół dobra, wokół prawdy ludzie się jednoczą, a wokół kłamstwa i zabijania nie da się zjednoczyć ludzi – wskazała Ewa Nowina-Konopka.

Według zapowiedzi w klubie Prawa i Sprawiedliwości nie będzie dyscypliny w trakcie kolejnych głosowań nad projektem w sprawie in vitro.

1_31_20231128_135400

TV Trwam News

drukuj