PiS zadowolone z wyboru Elbląga na miejsce koordynacji batalionów NATO

Politycy PiS-u z zadowoleniem mówią o wyborze Elbląga na miejsce dowództwa dywizji, które ma koordynować działalność batalionów NATO na wschodniej flance. Taka decyzja zapadła na trwającym w Brukseli posiedzeniu ministrów obrony państw Sojuszu.

Dowództwo, które będzie miało swoją siedzibę w Polsce, będzie koordynowało bataliony, które NATO wyśle w 2017 r. do państw bałtyckich. Do naszego kraju taki batalion ma trafić w kwietniu.

Poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podkreśla, że wybór Polski to szczególne wyróżnienie.

To jest ważne. To jest podkreślenie rangi naszego kraju w tej części – naszej części – Europy, w Europie Środkowo-Wschodniej. Należy cieszyć się również z tego, że te ustalenia, które zostały podjęte w Warszawie podczas Szczytu NATO w lipcu bieżącego roku, będą wcielane w życie. Pierwszych żołnierzy Sojuszu Północnoatlantyckiego na terenie Polski i w krajach bałtyckich będziemy mieli już na początku 2017 r. – mówi Wojciech Skurkiewicz.

Na początku przyszłego roku w Polsce zostanie także rozmieszczona brygada pancerna Stanów Zjednoczonych. Sekretarz obrony USA Ash Carter poinformował, że pododdziały będą jeździły na ćwiczenia do państw bałtyckich, Rumunii, Bułgarii, a nawet do Gruzji.

Pierwsze ćwiczenia brygady pod kryptonimem „Saber Strike” odbędą się w Polsce i w państwach bałtyckich.

RIRM

drukuj