fot. PAP/Radek Pietruszka

Szczyt szefów MSZ państw NATO w Brukseli

Minister spraw zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk, bierze udział w Brukseli w dwudniowych rozmowach szefów MSZ państw NATO. Szef polskiej dyplomacji powiedział, że spotkanie jest okazją do podkreślenia, iż Polska w ramach Sojuszu wywiązuje się ze swoich zobowiązań.

Nowy szef polskiego MSZ, Szymon Szynkowski vel Sęk, bierze udział w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Paktu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Jego zdaniem rozmowy stanowią okazję do wskazania, że Polska wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec Sojuszu.

Minister przypomniał, że przeznaczamy niemal 4 proc. PKB na obronę. Dodał, że dyskusja toczy się także na temat tego, jak skutecznie odpowiadać na współczesne zagrożenia w ramach NATO.

– W przyszłym roku będzie miał miejsce szczyt NATO w Waszyngtonie w 75-lecie Sojuszu. Wspólnie z sojusznikami zastanawiamy się, w jaki sposób NATO może działać jeszcze skuteczniej, w jaki sposób może wdrażać decyzje podjęte na wcześniejszych szczytach w Madrycie i Wilnie, w jaki sposób odstraszać Rosję polityką odstraszania i obrony. To wszystko jest przedmiotem dyskusji na szczycie – poinformował szef MSZ.

Ministrowie rozmawiają w Brukseli także na temat działalności Rosji związanej z wojną na Ukrainie. Chodzi m.in. o destabilizację granic europejskich państw za pomocą nielegalnej migracji. W Finlandii, która od niedawna zmaga się z taką formą zmasowanych ataków, migranci nie będą mogli przekroczyć wschodniej granicy i składać podań o azyl. Przez granicę fińsko-rosyjską dopuszczalny będzie jedynie przewóz towarów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl