W Polsce nie będzie stałych baz NATO

Mimo zabiegów polskiej dyplomacji nie będzie w naszym kraju stałych baz NATO. Wiceszef działu europejskiego Departamentu Stanu USA John Heffern poinformował, że podczas przyszłorocznego szczytu NATO w Warszawie nie będzie decyzji o stałej obecności w naszym kraju żołnierzy sojuszu. Zapewnił jednak, że w dalszym ciągu będzie trwała rotacyjna obecność wojsk USA w Polsce.

Stworzeniu w naszym kraju stałych baz przeciwne były Niemcy. Ich zadaniem, mogłoby to sprowokować Rosję.

Poseł PiS Michał Jach, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej, mówi, że należy przekonać naszych sojuszników do stworzenia stałych baz NATO w Polsce.

– Rosja nie wywiązuje się ze swoich ustaleń w NATO i nasi sojusznicy także powinni zignorować te ustalenia, które podjęli w latach 90. z Rosją. W tych ustaleniach było zapewnienie Rosji, że na terenie nowych państw NATO nie powstaną żadne bazy. Wobec agresywnej polityki Rosji, ani Polska, ani żaden członek NATO nie powinien uważać się za zobowiązanego do utrzymywania tych zobowiązań. Dlatego polski nowy rząd powinien zrobić wszystko, aby ta sytuacja się zmieniła – podkreślił poseł Michał Jach.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Jach mówi, że informacje przekazane przez Heffern’a wskazują na fatalną działalność Ministerstwa Spraw Zagranicznych i całego rządu w ostatnich latach.

RIRM

drukuj