fot. PAP/EPA

Zatrzymania zwolenników Państwa Islamskiego

Zwolennicy Państwa Islamskiego zostali zatrzymani. Włoska policja aresztowała Tunezyjczyka i Pakistańczyka podejrzanych o planowanie ataków we Włoszech oraz rozsyłanie w internecie gróźb w imieniu Państwa Islamskiego.

W Hiszpanii zatrzymano mężczyznę oskarżonego o werbunek do islamistycznej organizacji. Z kolei w Austrii skazano Czeczena za działalność terrorystyczną i przyłączenie się do dżihadystów w Syrii.

Tunezyjczyka i Pakistańczyka aresztowano na północy Włoch. Jak się okazało, 35-letni obywatel Tunezji stworzył na Twitterze konto, z którego rozsyłał groźby sygnowane przez Państwo Islamskie. Wiadomości miały w tle zdjęcia znanych zabytków, takich jak rzymskie Koloseum, czy katedra w Mediolanie. Włoskie siły bezpieczeństwa od miesięcy są postawione w stan wysokiej gotowości w związku z potencjalnymi atakami na ambasady, synagogi, kościoły, Watykan i rejony, gdzie gromadzą się turyści.

Z kolei w Hiszpanii zatrzymano 29-letniego mężczyznę oskarżonego o werbowanie członków dla Państwa Islamskiego oraz rozpowszechnianie materiałów propagandowych tej ekstremistycznej organizacji sunnickiej. 7 lipca hiszpańska policja zatrzymała na Wyspach Kanaryjskich kobietę podejrzaną o werbowanie dziewcząt dla Państwa Islamskiego. Łącznie w tym roku w Hiszpanii aresztowano już 49 osób w związku z ich kontaktami z dżihadystami.

Sąd w Krems w północno-wschodniej Austrii skazał na pięć lat więzienia Czeczena, którego uznano za winnego działalności terrorystycznej i przyłączenia się do dżihadystów z Państwa Islamskiego w Syrii w 2013 roku. Oskarżony nie przyznał się do winy i zapowiedział apelację. Twierdzi, że pojechał do Syrii, by pomagać uchodźcom i szukać krewnego.

W czerwcu w Austrii skazano dziesięć osób na kary do trzech lat więzienia za próbę kontaktu z radykalnymi islamistami w Syrii. Około 230 osób, w tym około połowy Czeczenów, wyjechało z Austrii – jak poinformowało austriackie MSW – aby przyłączyć się do walki u boku dżihadystów na Bliskim Wschodzie.


TV Trwam News

drukuj