fot. twitter

Podkarpackie. Sezonowe posterunki policji i dodatkowe placówki GOPR

Na Podkarpaciu podczas wakacji będą działały dwa sezonowe posterunki policji; w Solinie w Bieszczadach oraz nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Pojawią się także dodatkowe punkty bieszczadzkiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

„Na okres wakacyjny wzmocnione zostaną jednostki policyjne w miejscowościach atrakcyjnych dla turystów. Od 1 lipca do służby skierowanych zostanie tam dodatkowo 32 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie” – powiedziała w środę PAP rzecznik prasowy podkarpackiej policji komisarz Marta Tabasz-Rygiel.

Dodała, że „najwięcej policjantów będzie wzmacniało te jednostki, które na swoim terenie mają akweny wodne”. W sezonowym posterunku w Solinie nad Zalewem Solińskim w Bieszczadach nad bezpieczeństwem turystów ma czuwać dziesięciu policjantów.

„Szczególną uwagę będą zwracać na tereny wokół Zalewu Solińskiego. Każdy z delegowanych policjantów dobrze pływa oraz potrafi udzielić pierwszej pomocy” – zaznaczyła Tabasz-Rygiel.

Przypomniała, że oprócz dodatkowego posterunku w Solinie więcej policjantów będzie pracowało również w strukturach podległych komendom powiatowym policji w Sanoku, Brzozowie i Jaśle.

W lipcu i sierpniu wzmocnione zostaną też komendy policji w Tarnobrzegu, Kolbuszowej, Jarosławiu i Ropczycach; wszędzie tam gdzie są zbiorniki i akweny wodne.

„Dodatkowo w Tarnobrzegu, na czas wakacji, powstanie posterunek sezonowy. Do opieki nad wypoczywającymi nad Jeziorem Tarnobrzeskim skierowanych zostanie ośmiu funkcjonariuszy” – mówiła rzecznik podkarpackiej policji.

W wakacje nad bezpieczeństwem turystów w Bieszczadach i Beskidzie Niskim będzie również czuwać 205 ratowników i kandydatów na ratowników górskich.

„Obok całorocznych stacji ratunkowych bieszczadzkiej grupy GOPR w Sanoku, Ustrzykach Górnych i Cisnej będą pracowały sezonowe stacje na Połoninie Wetlińskiej oraz w Dukli w Beskidzie Niskim” – zauważył w rozmowie z PAP naczelnik bieszczadzkiego GOPR Krzysztof Szczurek.

Sieć placówek GOPR uzupełniają punkty ratunkowe w schroniskach „Koliba” na Przysłupiu Caryńskim, „Pod Wysoką Połoniną” w Wetlinie oraz „Bacówce” pod Małą Rawką.

Ratownicy bieszczadzkiej grupy GOPR monitorują prawie cztery tys. km kw. Opiekują się turystami w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, a także w Górach Sanocko-Turczańskich oraz na pogórzach Dynowskim i Przemyskim.

PAP/RIRM

drukuj