Kreml: Rosja liczy, że Putin i Trump dojdą do porozumienia

Rosja ma nadzieję, że prezydenci Władimir Putin i Donald Trump dojdą do porozumienia – oznajmił w czwartek rzecznik Putina Dmitrij Pieskow. Kreml na razie nie zareaguje na słowa kandydata na szefa dyplomacji USA Rexa Tillersona o rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Pieskow skomentował w ten sposób środowe wypowiedzi prezydenta elekta USA na konferencji prasowej i wystąpienie Tillersona w komisji Senatu USA.

Przedstawiciel Kremla podkreślił, że „Trump mówi przynajmniej o gotowości prowadzenia dialogu”. Pieskow przyznał, że nie oznacza to „gotowości do wzajemnej zgody we wszystkim, jest to raczej niemożliwe i Moskwa czegoś takiego nie oczekuje”. Jednak „prowadzenie dialogu jest tym, na co warto mieć nadzieję” – dodał. Zapewnił, że z punktu widzenia Rosji „powinno być o wiele więcej wzajemnego szacunku w relacjach rosyjsko-amerykańskich”.

Rzecznik rosyjskiego prezydenta ocenił, że nie należy obecnie reagować na wypowiedź Tillersona o tym, że Rosja dopuściła się agresji wobec Ukrainy. Zapowiedział, że Rosja będzie „wyjaśniać dane kwestie” przyszłemu sekretarzowi stanu USA.

Komentując słowa Tillersona o zawłaszczeniu Krymu przez Rosję Pieskow powiedział, że Kreml „przyjmuje do wiadomości” stanowisko Tillersona i będzie nadal tłumaczyć istotę problemu. „Nie zgadzamy się z takimi sformułowaniami i będziemy wyjaśniać nasze stanowisko, przedstawiając argumenty” – zapowiedział.

Nawiązując do wątku ataków hakerskich ze strony Rosji w wystąpieniu Tillersona rzecznik Kremla oświadczył, że „ten temat przybrał formę prawdziwej histerii” i „należy czekać, aż histeria się zakończy”. Podkreślił, że Rosja kategorycznie zaprzecza jakimkolwiek zarzutom pod jej adresem w tej sprawie, uważa twierdzenia na ten temat za „zupełne głupstwa”, informacje fałszywe i nieprofesjonalne.

Tillerson podczas środowego przesłuchania w komisji spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu uznał za „uprawnione założenie” tezę, że Putin wiedział o ingerencjach, o których informowały potem amerykańskie służby wywiadowcze. Powiedział także, że Rosja „dokonała inwazji na Ukrainę, szczególnie zawłaszczając Krym”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl