fot. PAP/EPA

USA: Setki imigrantów aresztowanych podczas próby przypłynięcia łodziami na Florydę

Setki haitańskich i kubańskich imigrantów trafiło do aresztu po dotarciu do wybrzeży USA na Florydzie. Płynęli oni 16 różnej wielkości łodziami – informują amerykańskie media.

Jak poinformowała telewizja CNN, powołując się na amerykańskie służby celne i graniczne, do przechwycenia imigrantów doszło w piątek i sobotę.

„W jednym dramatycznym incydencie ponad 330 imigrantów z Haiti zostało uratowanych po tym, jak żaglówka, którą płynęli, osiadła na mieliźnie w pobliżu archipelagu wysepek Florida Keys” – poinformowała CNN.

Na opublikowanych przez Straż Przybrzeżną USA zdjęciach i nagraniach wideo widać łódź pełną ludzi, z których wielu było w pomarańczowych kamizelkach ratunkowych.

„Niektórzy wyskoczyli z łodzi i zostali podjęci z wody. Tych, którzy wciąż byli na pokładzie, przeniesiono na łodzie Straży Przybrzeżnej” – wyjaśniła CNN.

Według służb granicznych zatrzymano także ok. 150 kubańskich imigrantów, którzy zdołali dotrzeć na ląd.

„113 imigrantów trafiło po wylądowaniu do aresztu, poddano ich medycznym badaniom przesiewowym. Dwóch zostało przewiezionych do lokalnego szpitala, gdzie leczono ich z powodu odwodnienia” – sprecyzowała lokalna telewizja WFLA.

Przytoczyła wypowiedź Waltera N. Slosara, szefa patrolu, który nazwał wydarzenie incydentem wiążącym się z bezpieczeństwem narodowym. Jak dodał, władze usiłują zidentyfikować przemytników, którzy byli pośród imigrantów.

W marcu 2022 roku łódź z ponad 300 Haitańczykami dotarła do w Florida Keys przy pomocy przemytników.

Z danych służb granicznych wynika, że w 2021 roku do USA usiłowało się dostać blisko 50 tys. Haitańczyków. Do czerwca tego roku było ich niemal 40 tysięcy.

 PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl