Min. Błaszczak: Baza w Redzikowie dowodem na stałą obecność wojsk USA

Baza amerykańskiego systemu obrony antybalistycznej w Redzikowie jest ważna dla bezpieczeństwa Polski, Europy i świata; jest dowodem tego, że wojska USA stacjonują w Polsce na stałe – powiedział w piątek w Redzikowie (Pomorskie) minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Baza w Redzikowie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski, Europy, ale także świata. Wspólnie bronimy wolności; bronimy wolnego świata przed zagrożeniami płynącymi z tych części globu, które nie szanują wartości, jakimi kierujemy się w naszym życiu społecznym, naszym życiu politycznym” – mówił Błaszczak.

Umacnianie relacji sojuszniczych szef MON uznał za jeden z warunków bezpieczeństwa Polski. Ocenił, że baza systemu Aegis Ashore „jest pierwszym dowodem tego, że wojska Stanów Zjednoczonych na stałe stacjonują w Polsce”.

„Tak jak Redzikowo jest bazą, w której stacjonują wojska amerykańskie, tak mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości wojska Stanów Zjednoczonych będą stacjonowały w Polsce na trwałe” – podkreślił minister obrony.

Wyraził uznanie dla tempa prac na terenie budowanej bazy.

„Jestem też pod wrażeniem współpracy między wojskiem amerykańskim, a wojskiem polskim. Niewątpliwie ta współpraca i baza stanowi bardzo ważny element wspólnego mechanizmu bezpieczeństwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, ale także w relacjach polsko-amerykańskich” – dodał Mariusz Błaszczak.

Podkreślał też dobre relacje wojskowe między Polską i USA widoczne na przykładzie jednostek stacjonujących w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO, a wcześniej na misjach w Afganistanie i Iraku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl