Trwają negocjacje kubańsko-amerykańskie

W Hawanie trwają kubańsko-amerykańskie negocjacje na temat wznowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy tymi krajami. Rozmowy rozpoczęły się od sporu o amerykańską politykę imigracyjną stosowaną wobec uciekinierów z Kuby. Negocjacje mają historyczny wymiar.

W Hawanie trwa drugi, ostatni dzień amerykańsko-kubańskich rozmów na temat normalizacji wzajemnych stosunków. Mowa będzie o odnowieniu stosunków dyplomatycznych, które zostały zerwane w 1961 roku. Najważniejszą kwestią, jaka zostanie dziś poruszona, będzie otworzenie ambasad w Hawanie oraz Waszyngtonie.

Tymczasem wczorajsze negocjacje rozpoczęły się od sporu o tzw. zasadę „mokra stopa, sucha stopa”, która pozwala na uzyskanie azylu w Stanach Zjednoczonych wszystkim Kubańczykom, którzy dotrą na amerykańską ziemię. W opinii kubańskich władz zasada ta promuje nielegalną imigrację. Co więcej zachęca do niebezpiecznych wypraw przez Cieśninę Florydzką.

W uzupełnieniu do dyskusji na temat dwustronnej realizacji porozumień migracyjnych wymieniliśmy się pomysłami i innymi aspektami bezpiecznej migracji, takimi jak przyjęcie z powrotem kubańskich uciekinierów oraz monitorowanie kubańskich repatriantów – powiedział Alex Lee, zastępca asystenta sekretarza stanu ds. obu Ameryk.

 – Kubański rząd podkreślił, że mimo podjętych środków i efektywnych działań podejmowanych przez oba kraje, nadal utrzymuje się zasada „mokra stopa, sucha stopa”. Ta polityka jest sprzeczna z brzmieniem i duchem porozumień migracji, które pozostają głównym motywatorem do nielegalnej imigracji, a także przemytu migrantów – stwierdziła Josefina Vidal, szefowa departamentu ds. USA w ministerstwie spraw zagranicznych.

To pierwsze spotkanie wysokiej rangi dyplomatów obu krajów od 35 lat. 17 grudnia prezydent Barack Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez Stany Zjednoczone. Tym samym zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie restrykcji w podróżach i eksporcie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl