Rosja oburzona słowami szefa polskiego MSZ

Rosja jest oburzona słowami szefa polskiego MSZ dotyczącymi wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz. Grzegorz Schetyna w Polskim Radiu zasugerował, że to Ukraińcy otwierali bramy obozu i wyzwolili więźniów.

Rosjanie radykalnie zareagowali na tę wypowiedź. Jeden z tygodników cytuje wpisy z portalu Vkontakte. Można tam przeczytać między innymi, że: „Polskę trzeba jeszcze raz oswobodzić”, „Za chwilę może napiszą, że to Rosja zbudowała obóz”, „To propaganda Jaceniuka”. Inne komentarze zawierają niewybredne słownictwo. Oficjalny komunikat wydał też rosyjski MSZ.

Wypowiedź Schetyny padła w kontekście braku zaproszenia dla rosyjskiego prezydenta na uroczystości wyzwolenia obozu – 27 stycznia w Oświęcimiu.

To niepotrzebna eskalacja problemu – powiedział poseł Witold Waszczykowski, były wiceszef MSZ.

– Myślę, że Polska mogła wykorzystać tę sytuację w Rosji do pewnego politycznego gestu wobec Rosjan, by pokazać im, do czego może doprowadzić imperialna polityka – tak jak kiedyś polityka Hitlera, natomiast rzeczywiście pójście w drwiny, zapominanie o wydarzeniach może skończyć się tego typu wzajemnymi oskarżeniami i kpinami ze swojej historii. To nie jest właściwe. Myślę, że powinien wytłumaczyć, być może nie w sposób publiczny, otwarty, ale jednak jakąś notą dyplomatyczną wyjaśnić, czy są jakieś nieporozumienia ze strony rosyjskiej, bo to są zbyt bolesne kwestie z naszej historii, aby w ten sposób je rozgrywać – zwrócił uwagę poseł Witold Waszczykowski.

Rosyjski MSZ w komunikacie napisał: „Uważamy, że należy powstrzymać się od drwin z historii i w antyrosyjskiej histerii nie posuwać się do braku szacunku wobec tych, którzy nie żałowali swojego życia dla wyzwolenia Europy”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl