fot. M. Marek/Nasz Dziennik

UNHCHR: od lutego do maja 19 cywilnych ofiar konfliktu w Donbasie

Co najmniej 19 cywilów zginęło od lutego do maja w wyniku konfliktu między siłami rządowymi a separatystami prorosyjskimi w Donbasie na wschodzie Ukrainy – poinformowało w środę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR).

Dane te zawarto w 22. raporcie o sytuacji na Ukrainie, który zaprezentowała w Kijowie Fiona Frazer, szefowa misji monitoringowej UNHCHR w tym kraju. Dotyczą one okresu między 16 lutym i 15 maja bieżącego roku. W tym czasie w Donbasie ranne zostały 62 osoby cywilne.

„Chociaż w lutym i marcu odnotowano stosunkowo niewielką liczbę ofiar (zabitych i rannych – PAP) wśród ludności cywilnej, to w kwietniu zwiększyła się ona o 142 proc. w porównaniu z marcem, a w maju o 32 proc. w porównaniu z kwietniem” – powiedziała Fiona Frazer, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Zgodnie z raportem w całym okresie konfliktu na wschodniej Ukrainie, który rozpoczął się w kwietniu 2014 roku i trwa do dziś, zginęło tam co najmniej 2 725 cywilów. Dodatkowo 298 osób zginęło w katastrofie zestrzelonego w lipcu 2014 roku nad Donbasem samolotu malezyjskich linii lotniczych, lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

Ogółem w wyniku konfliktu w Donbasie śmierć poniosło dotychczas ponad 10 tysięcy osób. Liczba ta dotyczy cywilów, żołnierzy ukraińskiej armii i bojowników, którzy uczestniczyli w walkach w tym regionie.

PAP/RIRM

drukuj