A. Adamczyk: Do końca roku w Krajowym Programie Kolejowym podpiszemy umowy na 15,8 mld zł

Do końca 2018 roku w ramach Krajowego Programu Kolejowego podpiszemy umowy na 15,8 mld zł – powiedział PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jak powiedział Adamczyk, jednymi z najważniejszych umów – w ramach Krajowego Programu Kolejowego (KPK) – będą trzy na przebudowę linii Chorzów Batory – Maksymilianowo (linia nr 131). Łączny budżet na tę inwestycję to 1,7 mld zł.

Do końca 2018 roku planowane jest także podpisanie modernizacji linii Poznań główny – Szczecin Dąbie (koszt to 425 mln zł) oraz linii Trzebinia – Czechowice Dziedzice (przewidziano na to 342,14 mln zł).

Jak podał minister, kolejne 335,65 mln zł przewidziano na system dynamicznej informacji pasażerskiej, czyli m.in. na wdrożenie informacji, które wyświetlą informacje o rzeczywistych i planowanych czasach odjazdów pojazdów.

Jak poinformował Andrzej Adamczyk, w ramach KPK przewidziano także podpisanie kontraktu na budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Koszt to ponad 300 mln zł.

W KPK przeznaczono do 2023 roku ponad 66 mld zł na inwestycje. Efektami modernizacji będzie skrócenie czasu przejazdu pociągów pasażerskich i towarowych. Nastąpi zwiększenie przepustowości szlaków kolejowych, tzn. będzie mogło jechać więcej składów, przy jednoczesnym wzroście poziomu bezpieczeństwa. Zapewnią to m.in. wiadukty zamiast tradycyjnych przejazdów kolejowo-drogowych i unowocześnienie systemów sterowania ruchem kolejowym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl