fot. PAP/Marcin Obara

Min. A. Adamczyk: Autostrada A2 na trasie Łódź – Warszawa będzie bezpieczniejsza

Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą dzięki poszerzeniu o jeden pas znowu będzie bezpieczną trasą – powiedział Andrzej Adamczyk minister infrastruktury.

Szef resortu w piątek wziął udział w podpisaniu umowy ws. opracowania dokumentacji poszerzenia tej drogi. Mowa o około 43-kilometrowym odcinku od granicy województw łódzkiego i mazowieckiego do węzła Konotopa. Koncepcję poszerzenia odcinka opracuje spółka Transprojekt Gdańsk. Wartość umowy to 3 mln 400 tys. zł. Przyszły wykonawca zaprojektuje dodatkowe pasy ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady A2 na terenie woj. mazowieckiego.

Minister Andrzej Adamczyk przypomniał, że rząd PiS o problemie A2 i niebezpieczeństwach wynikających z nasilenia ruchu na tej drodze mówił już w ubiegłym roku, a w grudniu złożył deklarację, że przygotuje analizy dotyczące jej rozbudowy.

– Potwierdzeniem realizacji tego przedsięwzięcia będzie podpisana umowa na prace techniczne przygotowujące nas do poszerzenia autostrady A2. Przypominam, że między węzłem Pruszków a Konotopa będą cztery pasy w każdym kierunku, a dalej trzypasowa autostrada z pasami awaryjnymi po obu stronach – wskazał Andrzej Adamczyk.

Prace przygotowawcze będą prowadzone do 2021 r. Budowa dodatkowych pasów może potrwać do trzech lat. Łączny koszt może sięgnąć ok. 600 mln zł.

Podczas konferencji w Pruszkowie minister Andrzej Adamczyk poinformował też o rozpoczęciu likwidacji nieczynnego punktu poboru opłat Pruszków i rozpoczęciu prac przygotowawczych do budowy obwodnicy Warszawy, nazywanej roboczo A50.

RIRM

drukuj