J. Kwieciński: Budżet UE jest dla wszystkich krajów, a nie tylko dla wybranych

Budżet UE jest dla wszystkich krajów, a nie tylko dla wybranych – mówił w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, komentując ostatnią decyzję szefów rządów Niemiec oraz Francji o utworzeniu odrębnego budżetu dla strefy euro.

„Takie pomysły (budżetu strefy euro – PAP) pojawiają się już od wielu miesięcy” – powiedział w środę na konferencji minister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Dodał, że podobne pojawiają się przy każdej perspektywie finansowej. Jego zdaniem są one często efektem wysokich ambicji niektórych polityków czy niektórych krajów.

Minister zaznaczył jednak, że od przedstawienia propozycji do jej realizacji jest długa droga. I zapewne „będzie ona przedmiotem debat, rozmów i negocjacji wszystkich krajów członkowskich”. Przypomniał też, że budżet UE wszystkie kraje muszą zaakceptować.

„To jest budżet dla wszystkich krajów, a nie tylko dla wybranych” – podkreślił Jerzy Kwieciński.

Dodał również, że Polska wkłada do budżetu UE coraz większe kwoty, mając nadzieję, że pieniądze te będą służyć rozwiązaniu problemów całej Unii.

Przypomniał, że nowa perspektywa finansowa zacznie się w roku 2021, więc jest wiele miesięcy na negocjacje.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Angela Merkel we wtorek uzgodnili, że chcą wspólnego budżetu strefy euro. Szczegóły dotyczące jego wysokość oraz sposób finansowania zostaną ustalone pod koniec roku.

Warunkiem powstania budżetu jest zgoda wszystkich państw strefy euro.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl