fot. twitter.com

Min. Kwieciński: Za wcześnie przesądzać o wysokości dopłat w Mieszkaniu plus

Za wcześnie mówić i przesądzać o tym, jakiej wysokości dopłaty zostaną zaproponowane lokatorom w programie Mieszkanie plus – powiedział w środę minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że prowadzone są analizy dot. tego, jaki poziom dopłat będzie konieczny.

Jerzy Kwieciński, na konferencji prasowej w środę zapytany o pojawiające się w mediach informacje, z których wynika, że dopłaty najemców lokali w programie Mieszkanie plus wyniosą od 20-30 proc., odpowiedział, że jest za wcześnie, by mówić o tym i przesądzać, czy to będzie 20-30 proc., dlatego, że w tej chwili prowadzimy analizy.

„Poziom tych dopłat powinien (…) z jednej strony być atrakcyjny dla najemców, ale z drugiej strony również stanowić faktycznie jakościową zmianę w najmie mieszkań w naszym kraju” – wskazał.

Jerzy Kwieciński zaznaczył, że wsparcie tego typu będzie kierowane do „osób, których może być nie stać na opłaty czynszowe”.

„To wsparcie w obszarze mieszkalnictwa będziemy starali się przekierowywać – z tego, które było do tej pory kierowane głównie na dopłaty do kredytów (…) właśnie na wsparcie dla użytkowników tych lokali, dla najemców” – tłumaczył szef MIiR.

„Wiemy, że realizując ten program, problem udźwignięcia kosztów czynszu dla wielu mieszkańców naszego kraju, i tych uboższych, ale szczególnie młodych ludzi, którzy będą startowali na rynku pracy, może być poważnym problemem, więc to będzie bardzo ważny instrument wsparcia realizowany przez nasz kraj” – podsumował minister Kwieciński.

PAP/RIRM

drukuj