fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prezes PGNiG: Konsolidacja w obszarze paliwowo-gazowym jest potrzebna

Konsolidacja w krajowym obszarze paliwowo-gazowym jest potrzebna. Trzeba zbudować silny podmiot, który będzie mógł sprostać wyzwaniom unijnym i będzie budował siłę gospodarki w wymiarze międzynarodowym – ocenił prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.

„Musimy być przygotowani, by sprostać wyzwaniom, które mamy w Unii Europejskiej związane z nową polityką gospodarczą, z Zielonym Ładem. Nasza gospodarka coraz silniej się rozwija i ma coraz większą pozycję nie tylko w Europie, więc potrzebne są podmioty gospodarcze, które będą nie tylko wizytówką, ale będą mogły budować pozycję polskiej gospodarki w wymiarze międzynarodowym. Uważam, że konsolidacja w naszej gospodarce, w obszarze paliwowo-gazowym jest potrzebna” – powiedział dziennikarzom prezes Jerzy Kwieciński.

We wtorek PKN Orlen podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli nad Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Skarb Państwa ma ok. 72 proc. w akcjonariacie PGNiG.

„Rząd ogłosił plany stworzenia czempiona rangi międzynarodowej, co najmniej europejskiej. Aby powstał, potrzebna jest integracja naszych największych podmiotów z sektora paliwowo-gazowego, do którego PGNiG również należy. Pierwszy krok się dokonuje, bo Komisja Europejska wyraziła zgodę na połączenie Lotosu z Orlenem, a kolejnym krokiem na drodze budowania silnego podmiotu będzie połączenie się z grupą PGNiG” – powiedział Jerzy Kwieciński.

„Inne kraje europejskie mają silne podmioty, niektóre dokonały takiej integracji, wchodząc do Unii Europejskiej. U nas takiej integracji nie było, struktura w tym sektorze przypominała raczej strukturę sowiecką. Myślę, że realizując ten proces, będziemy kończyć z pozostałościami systemu komunistycznego” – dodał prezes PGNiG.

Jak zauważył, proces przejęcia PGNiG przez PKN Orlen może potrwać kilkanaście miesięcy i wymagać będzie m.in. zgody Komisji Europejskiej. Prezes Jerzy Kwieciński podtrzymał, że do końca roku PGNiG przedstawi aktualizację strategii na lata 2017-2022.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl