fot. https://twitter.com/GK_PGNiG

PGNiG odpowiada Gazpromowi na arbitraż ws. cen gazu   

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło odpowiedź na wezwanie Gazpromu na arbitraż w sprawie cen gazu. Polska spółka wniosła o oddalenie roszczeń. PGNiG podtrzymuje, że żądanie rosyjskiego koncernu jest pozbawione podstaw.

Gazprom w połowie stycznia wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo na arbitraż przed Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Rosyjski koncern żąda zmiany warunków cenowych gazu, który jest dostarczany na podstawie kontraktu jamalskiego. Chodzi o cenę z mocą wsteczną od 2017 roku oraz od 2020 roku.

PGNiG wniosło o oddalenie roszczeń. Dodatkowo „złożyło roszczenia wzajemne o obniżenie ceny kontraktowej”.

„Po gruntownym przeanalizowaniu sprawy podtrzymujemy stanowisko, że żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest pozbawione podstaw. Co więcej, uważamy te roszczenia za niedopuszczalne pod względem formalnym, dlatego nasza odpowiedź na wezwanie do arbitrażu jest jednoznaczna – wnosimy o oddalenie roszczeń Gazpromu” – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.

https://twitter.com/GK_PGNiG/status/1492038484172881927

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podkreślało, że w latach 2011 i 2015 korzystało z prawa do rozpoczęcia arbitrażu przewidzianego w kontrakcie jamalskim. W efekcie postępowania zainicjowanego w 2015 r., Trybunał zmienił formułę cenową kontraktu i przychylił się do wniosku PGNiG.

https://twitter.com/GK_PGNiG/status/1492044064400752647

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl