fot. PAP/Leszek Szymański

Wicepremier J. Sasin: Polsce zależy na wsparciu Niemiec w kwestii ustabilizowania systemu ETS

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych, podkreślił, że Polsce zależy na wsparciu Niemiec w kwestii ustabilizowania Unijnego Systemu Handlu Emisjami (ETS). Polityk zabrał głos po spotkaniu z Robertem Habeckiem, wicekanclerzem Niemiec. Na wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że rozmowy koncentrowały się na zagadnieniach transformacji energetycznej.

Jacek Sasin poinformował, że przedstawił wicekanclerzowi stanowisko Polski w sprawie Unijnego Systemu Handlu Emisjami. Jak dodał, chodzi o konieczność jego reformy, „szczególnie w zakresie dopuszczenia do obrotu certyfikatami w instytucjach finansowych”.

– Ta kwestia była podnoszona przez premiera Mateusza Morawieckiego już na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej. Niezwykle zależy nam na tym, aby uzyskać wsparcie ze strony Niemiec w rozmowie o konieczności ustabilizowania systemu. Mamy dzisiaj do czynienia z sytuacją, która jest groźna – z bardzo dużymi wahaniami cen certyfikatów emisji CO2. Potrzebne są działania, które spowodują, że ścieżka cenowa stanie się ścieżką przewidywalną – oznajmił wicepremier.   

Szef resortu aktywów państwowych poinformował też, że ważnym tematem rozmowy była kwestia gazociągu Nord Stream 2. Podkreślił, że z satysfakcją odnotował stanowisko Roberta Habecka, który podziela pogląd, iż inwestycja nie może być rozpatrywana tylko w aspektach ekonomicznych, ale musi być brana pod uwagę także kwestia polityczna oraz bezpieczeństwa energetycznego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl