fot. tv trwam

J. Sasin o Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką: Niezwykle się cieszę, że w przywracaniu pamięci tak aktywnie uczestniczy środowisko Radia Maryja

Niezwykle się cieszę, że w przywracaniu pamięci tak aktywnie uczestniczy środowisko Radia Maryja, iż Instytut „Pamięć i Tożsamość” i Ojciec Dyrektor dr Tadeusz Rydzyk CSsR podjęli się wielkiego dzieła przywracania pamięci o Polakach ratujących Żydów. Kaplica Pamięci i jej kolejna część, którą dzisiaj otwieramy, jest miejscem, które po wsze czasy będzie upamiętniać tych wszystkich, którzy narażali i tracili swoje życie, aby zachować człowieczeństwo, ratować życie innych – mówił wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, podczas uroczystych obchodów Narodowym Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów.

Jacek Sasin zwrócił uwagę na poświęcenie Polaków, którzy ratowali życie Żydów w czasie II wojny światowej.

– We wrześniu 1939 roku rozpoczął się najbardziej tragiczny okres w historii Polski. Był to czas zniszczenia, utraty niepodległości przez Polskę, cierpienia, śmierci wielu polskich obywateli. To także okres Holokaustu. Ponad 3 miliony polskich Żydów straciło życie z rąk niemieckiego okupanta. To jest również czas wielkiego bohaterstwa i heroizmu tych, którzy podjęli się dzieła ratowania Żydów skazanych na zagładę. Dzięki setkom tysięcy Polaków, którzy nie patrząc na karę śmierci, która groziła im i ich rodzinom, podejmowali trud ratowania swoich żydowskich sąsiadów. Dzięki temu wojnę w ukryciu przeżyło 30-40 tysięcy polskich Żydów – oznajmił minister aktywów państwowych.

24 marca 1944 roku Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów.

– Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. 24 marca to dzień symboliczny, bo 24 marca 1944 roku z rąk Niemców zginęła rodzina Ulmów. To rodzina symbol, która ukrywała Żydów i poniosła śmierć. Ojciec, ciężarna matka, 6 dzieci… To na ich pamiątkę prezydent Andrzej Duda ustanowił 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. To czas, kiedy przywracamy pamięć o bohaterach tamtych czasów. Trzeba w tym momencie wspomnieć o śp. prof. Lechu Kaczyńskim, prezydencie Polski, bo to właśnie on przyczynił się niezwykle do tego, aby pamięć o Polakach ratujących Żydów dotarła do jak największej ilości ludzi w Polsce i na świecie – powiedział polityk.

Wicepremier podziękował Rodzinie Radia Maryja za walkę o pamięć Polaków, którzy oddali swoje życie, ratując Żydów.

– Niezwykle się cieszę, że w przywracaniu pamięci tak aktywnie uczestniczy środowisko Radia Maryja, iż Instytut „Pamięć i Tożsamość” i Ojciec Dyrektor dr Tadeusz Rydzyk CSsR podjęli się wielkiego dzieła przywracania pamięci o Polakach ratujących Żydów. Kaplica Pamięci i jej kolejna część, którą dzisiaj otwieramy, jest miejscem, które po wsze czasy będzie upamiętniać tych wszystkich, którzy narażali i tracili swoje życie, aby zachować człowieczeństwo, ratować życie innych. To wielkie dzieło, które buduje naszą polską tożsamość, pokazuje prawdę o czasach II wojny światowej, która tak często jest dzisiaj zafałszowywana – mówił Jacek Sasin.

Szef resortu aktywów państwowych zaakcentował, że mamy do czynienia z próbą relatywizowania historii.

– Żyjemy w czasach próby relatywizowania historii. Mamy do czynienia z próbą odwracania pojęć i wartości. W dzisiejszych czasach często zacierają się granice o tym, kto był ofiarą, a kto katem. My nie możemy zapomnieć o prawdzie II wojny światowej i tym, jak zachowywali się Polacy, jak wiele bohaterstwa widziała wówczas polska ziemia – podsumował polityk.

radiomaryja.pl

drukuj