fot. PAP/Wojtek Jargiło

Renowacja pałacu w Radzyniu

Pałac Eustachego Potockiego w Radzyniu Podlaskim doczeka się renowacji. Wczoraj podpisano umowę na dotację. Pałac zostanie odrestaurowany dzięki środkom z Unii i budżetu państwa.

 

Pałac Eustachego Potockiego w Radzyniu Podlaskim to perła architektury rokokowej nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Jest jak gdyby odwzorowaniem francuskiego Wersalu, pałacu drezdeńskiego, naszego Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie – powiedział Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Wrzesień ubiegłego roku był przełomem.

– Tutaj w tym samym miejscu byliśmy i mówiliśmy o tym, że Pałac w Radzyniu Podlaskim, perła baroku, świadek wielkości RP musi odzyskać należny blaskzaznaczył Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

I to się stanie. Rewitalizacja Pałacu będzie możliwa dzięki środkom z budżetu państwa, ale i UE.

– 21,5 mln zł za niedługi czas przywędruje na rachunek miasta w Radzyniu i będzie rewitalizowany ten piękny Pałac – podkreślił Jarosław Stawiarski.

A wraz z nim centrum miasta Radzynia Podlaskiego.

– Aby miasto nasze stało się atrakcyjne dla wszystkich przybywających tutaj – podkreślił Jerzy Rębek, burmistrz Radzynia Podlaskiego.

Odnowienie pałacu to pierwszy krok. Kolejnym będzie utworzenie muzeum Polski Sarmackiej, które ma powstać właśnie w odrestaurowanym Pałacu w Radzyniu.

– Mogę powiedzieć, z w tej chwili przystępujemy również razem z władzami miasta i województwa do opracowywania koncepcji tego muzeum w porozumieniu z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, z panem premierem Glińskim – akcentował Jacek Sasin.

Radzyń Podlaski ma być jednym z głównych ośrodków turystycznych w województwie lubelskim.

 

TV Trwam News

drukuj