KE: są postępy w rozmowach z Gazpromem nt. cen gazu

Są postępy w rozmowach z Gazpromem ws. cen gazu dla Europy Środkowej i Wschodniej – informuje Komisja Europejska. Spotkanie w tej sprawie odbyli wczoraj unijna komisarz ds. konkurencyjności i wiceprezes rosyjskiego giganta gazowego. Obie strony zgodnie wyraziły zadowolenie z wyników przeprowadzonych rozmów.

Rzecznik Komisji Europejskiej nie ujawnia szczegółów. Gazprom podaje jedynie, że omówiono prowadzone wobec niego postępowanie antymonopolowe i propozycje, które padły podczas konsultacji z zainteresowanymi stronami.

Prowadzone przez Komisję Europejską rozmowy – jak podkreśla Maciej Małecki, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera – są niezwykle ważne m.in. z punktu widzenia Polski, która za błękitne paliwo płaciła jedną z najwyższych stawek w Europie.

Czekamy na szczegóły tych rozmów, bo wiemy doskonale, że Komisja Europejska ma wyjątkową słabość i wyrozumiałość do Gazpromu. Mimo że rosyjski koncern od lat ewidentnie narusza prawo europejskie, to Komisja Europejska robi wszystko, żeby nie ukarać Gazpromu. Niejeden raz zachowywała się tak, jakby wręcz reprezentowała interesy Gazpromu. Gazprom przez wiele lat naruszał zasady antymonopolowe, przez co doprowadził do zaburzenia konkurencji na rynku gazu. Przez monopolistyczne praktyki Gazpromu ceny gazu w Polsce i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej były zdecydowanie wyższe niż w krajach Europy Zachodniej. Gazprom nie zaniechał naruszania prawa antymonopolowego do dziś – zaznacza Maciej Małecki.

W połowie marca Komisja Europejska przyjęła zobowiązania Gazpromu mające zapewnić swobodny przepływ gazu po konkurencyjnych cenach w naszej części Europy. Bruksela nie uznała tym samym formalnie naruszenia reguł konkurencji przez rosyjskiego potentata i nie nałożyła na niego kary finansowej.

Polska i inne kraje dotknięte monopolistycznymi praktykami Gazpromu sprzeciwiały się takiej ugodzie z koncernem. Ich zdaniem Komisja Europejska powinna ukarać rosyjskiego giganta i stworzyć konkurencyjne warunki na rynku gazu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl