fot. PAP/Marcin Obara

M. Małecki: Orlen połączony z Lotosem i PGNiG wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych w Europie

Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, wskazał, że fuzja Orlenu i Lotosu poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski. Polityk mówił w Sejmie o połączeniu Orlenu, Lotosu i PGNIG. Zaznaczył, że budowa silnego multienergetycznego koncernu leży w interesie naszego kraju.

Wiceszef resortu aktywów państwowych wskazał, że Polska jest ostatnim państwem Unii Europejskiej, w którym rywalizują ze sobą dwie firmy paliwowe należące do Skarbu Państwa. Polityk wyjaśnił, że w rozmowach ze sprzedawcami ropy jeden duży koncern ma znacznie większe możliwości negocjacji niż dwie mniejsze firmy.

Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, podkreślił, że połączenie Orlenu, Lotosu i PGNIG będzie wyjściem naprzeciw potrzebom transformacji energetycznej.

– Koncern, którego przychody przekroczą 200 mld zł, a wskaźnik ebidta 20 mld zł, będzie mógł bardzo mocno angażować się w proces transformacji energetycznej. Orlen połączony z Lotosem i PGNiG wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych w Europie. Tą drogą poszły inne kraje: Norwegia, Francja i Włochy. W polskim interesie jest konsolidacja spółek paliwowo-gazowych wokół Orlenu. Jeśli zostawimy Lotos samemu sobie, to przy spadającym popycie na produkty naftowe będzie on w fazie schyłkowej – podkreślił wiceszef resortu aktywów państwowych.

Wiceminister Maciej Małecki odniósł się też do wysokich cen paliw. Podkreślił, że marża na stacjach Orlenu jest minimalna, a podwyżki to m.in. skutek wojny na Ukrainie i drożejącego dolara. Zaznaczył, że ceny paliw w Polsce są na najniższym poziomie w Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl