fot. twitter.com/GK_PGNiG

PGNiG kupiło udziały w ukraińskiej spółce gazowej

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupiło 85 proc. udziałów w ukraińskiej spółce z koncesją gazową przy granicy z Polską. Umowę podpisano w poniedziałek podczas konferencji Gazterm w Międzyzdrojach.

PGNiG przejęło udziały  od spółki ERU Management Services, dotychczas właściciela firmy Karpatgazvydobuvannya, dysponującej koncesją Byblivska.

Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, Paweł Majewski, mówił, że to dla PGNiG-u zupełnie nowy rozdział działalności na Ukrainie.

– Koncesja obejmuje obszar 200 km kwadratowych – przy samej polskiej granicy – na Ukrainie w obwodzie lwowskim. To naturalna geologiczna kontynuacja największego złoża gazowego w Polsce, czyli złoża Przemyśl, które PGNiG eksploatuje od blisko sześćdziesięciu lat. Chcemy działać szybko. Do końca tego roku zostaną zrealizowane wszystkie prace przygotowawcze do rozpoczęcia odwiertu poszukiwawczego. Wykonanie tego odwiertu planujemy na drugą połowę przyszłego roku. Nastąpią wówczas testy wydobywcze. Jeżeli nasze dotychczasowe analizy się potwierdzą i znajdziemy gaz wysokometanowy, to wydobycie z koncesji Byblivska będziemy mogli rozpocząć w 2023 roku – zaznaczył Paweł Majewski.

Prezes PGNiG dodał, że Polska i Ukraina są zdeterminowane, żeby budować swoje bezpieczeństwo energetyczne w większości o własne zasoby energetyczne.

 

RIRM

drukuj