[TYLKO U NAS] Prof. U. Dudziak: Rodzicielstwo musi być świadome, kompetentne i przygotowane

Jeszcze przed poczęciem dziecka ojciec i matka muszą być świadomi. Nasze rodzicielstwo musi być kompetentne i przygotowane. (…) Przygotowujemy się na przyjęcie gości, robimy zakupy, zastawiamy stół i podajemy estetycznie przygotowane potrawy, aby ugościć naszych przyjaciół na kilka godzin. Jeżeli tak się przygotowujemy na każdorazowe przyjęcie, to o ileż bardziej powinniśmy się przygotować do roli mamy i taty? Dziecko nie będzie tylko na chwilę, ale do końca życia – powiedziała prof. Urszula Dudziak, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

26 maja swoje święto obchodzą mamy. Prof. Urszula Dudziak zwróciła uwagę na to, że Maryja jest Matką Polski, dlatego też „chcemy, aby Ona była z nas zadowolona – z tego, co czynimy w Jej królestwie i jak w nim żyjemy”.

– Niedawno na KUL-u odbyło się spotkanie poświęcone myśli św. Jana Pawła II. Wspomniałam na nim zdarzenie związane z początkiem jego życia. Był rok 1920. Emilia Wojtyła dowiedziała się, że jej 13-letni syn będzie miał rodzeństwo. Później nadeszła straszliwa diagnoza. Lekarz powiedział, że Emilia nie donosi ciąży, a jeśli dziecko się urodzi, to kobieta umrze. Młodzi rodzice stanęli przed dylematem. Rozwiązali go prawidłowo. Emilia zaznaczyła, że nie odbierze życia dziecku. (…) Dała światu wielki skarb w osobie Karola Wojtyły – przypomniała gość Radia Maryja.

Jak zaznaczyła wykładowca KUL, „św. Jan Paweł II miał wiele dobrych relacji z ludźmi, którzy przeżyli obozy koncentracyjne, jak na przykład ks. abp Kazimierz Majdański, Viktor Frankl czy Wanda Półtawska”.

Wszystkie te osoby, które stały na granicy życia i śmierci, po wyjściu z obozu koncentracyjnego postanowiły chronić życie. Wanda Półtawska widziała, jak jeden z hitlerowców wrzucił do pieca noworodka. Wtedy powiedziała sobie, że będzie ratować dzieci. Później prowadziła poradnię. Obecnie też potrzeba osób, które pomogą w realizacji roli macierzyństwa, nawet kiedy będzie trzeba wręcz bohaterstwa – wskazała.

Prof. Urszula Dudziak powiedziała, że „dzieci od matek oczekują miłości troskliwej, chociaż wymagającej; oczekują świadectwa życia matki i ojca, które następne pokolenie będzie prowadzić we właściwy sposób”.

– Świadectwo będzie uczyć ich miłości, stawania w obronie wartości. (…) Miłość nie wyrządza zła drugiemu, nie krzywdzi. Ona leczy i dodaje sił, aby żyć – podkreśliła wykładowca KUL.

Zwróciła także uwagę na świadomość rodziców podczas przygotowania się do roli matki i ojca, zaznaczając, że już rozpoznawanie płodności jest świadectwem odpowiedzialnego rodzicielstwa.

– Jeszcze przed poczęciem dziecka ojciec i matka muszą być świadomi. Nasze rodzicielstwo musi być kompetentne i przygotowane. (…) Przygotowujemy się na przyjęcie gości, robimy zakupy, zastawiamy stół i podajemy estetycznie przygotowane potrawy, aby ugościć naszych przyjaciół na kilka godzin. Jeżeli tak się przygotowujemy na każdorazowe przyjęcie, to o ileż bardziej powinniśmy się przygotować do roli mamy i taty? Dziecko nie będzie tylko na chwilę, ale do końca życia – wskazała gość „Aktualności dnia”.

Rozmowę z prof. Urszulą Dudziak można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl