J. Kwieciński: Powiązanie budżetu UE z praworządnością – niesłuszne

Powiązanie budżetu Unii Europejskiej z praworządnością jest niesłuszne. Polska jest temu przeciwna – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

W Brukseli podczas spotkania z dziennikarzami, minister mówił o naszym stanowisku dotyczącym kształtu przyszłych wieloletnich ram finansowych po 2020 r. Sprawa ta będzie omawiana na szczycie szefów państw i rządów w najbliższy piątek.

Robocze rozmowy na temat propozycji Komisji Europejskiej w tej sprawie toczą się już dziś. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował, że ma odbyć dziesięć głównych spotkań na temat polityki inwestycyjnej i przyszłości UE po 2020 r.

Szef resortu poinformował też, że z przedstawionych dokumentów wynika, iż UE będzie kontynuowała swoje polityki z poprzednich lat, w tym politykę spójności i wspólną politykę rolną, na czym zależało Polsce. Teraz pytanie dotyczy tego, jak te polityki będą wyglądały.

Minister Jerzy Kwieciński zaznaczył również, że Polska wspiera koncepcję podniesienia składek krajów Unii Europejskiej, aby sfinansować nowe, ambitne cele UE. Sprzeciwia się natomiast  powiązaniu budżetu Unii z przestrzeganiem praworządności.

– Po pierwsze, są bardzo wątłe podstawy traktatowe, żeby takie powiązania czynić. Po drugie, to powiązanie jest niesłuszne, gdyż wiązałoby politykę spójności, jako politykę inwestycyjną Unii Europejskiej, z pewnym bardzo subiektywnym systemem oceny praworządności. Do oceny tej praworządności nie mamy na razie żadnych wskaźników, ani nie wiadomo, kto by to robił, na jakiej zasadzie. Taki system musiałby dotyczyć nie tylko polityki spójności, ale wielu innych działań, a więc wpłynąłby na funkcjonowanie samej Unii Europejskiej – wskazał szef resortu.    

W obecnym rozdaniu funduszy unijnych, czyli do 2020 roku, Polska ma otrzymać ponad 23 proc. wszystkich środków unijnych z polityki spójności.

Do końca 2017 roku KE wypłaciła nam ponad 32 mld zł z budżetu na lata 2014-2020. To ponad 27 proc całej kwoty przekazanej dotychczas wszystkim państwom członkowskim. Oznacza to, że Polska sprawnie inwestuje europejskie fundusze.

W opinii ekspertów, musimy się jednak liczyć z tym, że w przyszłym budżecie UE fundusze spójności będą niższe niż obecnie. Ma to związek m.in. z Brexitem.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl