fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. Kwieciński: 31,6 tys. umów na realizację unijnych projektów inwestycyjnych na kwotę 281 mld zł

31,6 tys. – to liczba podpisanych dotychczas umów na realizację unijnych projektów inwestycyjnych na kwotę 281 mld zł. Informację o tym przekazał wczoraj na konferencji prasowej poświęconej realizacji polityki spójności minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.  

Polityk poinformował ponadto, że obecnie zgłoszono też ponad 75 tys. wniosków na kwotę prawie 500 mld zł. Jak mówił, niewiele brakuje do tego, by pokryć wszystkie środki, które mamy dostępne w tej perspektywie finansowej.

Potencjalne inwestycje unijne warte są jeszcze 473 mld 800 mln zł. Jeśli mowa o wykorzystaniu środków z UE, to rozliczono już ponad 56 mld zł.

Minister Jerzy Kwieciński zwrócił też uwagę na kwestię, która niepokoi resort. Jak mówił, to niski stopień realizacji projektów regionalnych.

Obecny stan, jeżeli chodzi o podpisane umowy programów krajowych, to jest 58 proc., a w programach regionalnych – 48 proc. Jest to zatem mniej o 10 pkt proc. Natomiast jeżeli popatrzymy na faktyczną realizację projektów, na wydatki, to te różnice są znaczące; w programach krajowych – 15 proc., a w programach regionalnych – 9 proc. – wskazał szef resortu inwestycji i rozwoju.

Minister Kwieciński wskazał, że najsłabsze wyniki w realizacji programów regionalnych mają regiony Polski Wschodniej. Zdaniem polityka, głównym problemem jest sprawność administracyjna, która nie zależy od wielkości programu i położenia regionu.

Szef resortu inwestycji i rozwoju ostrzegł też, że grozi nam to, iż niektóre programy regionalne nie wykorzystają tych środków, które są nam przeznaczone.

RIRM

drukuj