fot. twitter.com

J. Kwieciński: Rozliczyliśmy z Komisją Europejską ponad 100 mld zł

Rozliczyliśmy już z Komisją Europejską ponad 100 mld zł z 330 mld zł, które Polsce przysługują w obecnej perspektywie budżetowej UE – powiedział w poniedziałek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

„Do 30 czerwca 2019 we wszystkich programach na lata 2014-2020 podpisano z beneficjentami ponad 50 tys. umów o dofinansowane, a wartość inwestycji przekroczyła 400 mld zł” – zakomunikował w poniedziałek minister.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zaznaczył, że ponad 100 mld zł zostało już rozliczone, czyli na taką kwotę m.in. firmy i samorządy przedstawiły faktury, które zostały zatwierdzone przez KE. Dodał, że znacznie sprawniej niż rok temu wykorzystywane są środki z Regionalnych Programów Operacyjnych i żadne z województw nie jest w tym roku zagrożone utratą środków.

„Ten rok jest dużo spokojniejszy, jeżeli chodzi o rozliczenie unijnych funduszy regionalnych” – powiedział minister Kwieciński.

Przypomniał, że w ubiegłym roku o tej porze zagrożonych utratą było ponad 690 mld euro w 11 regionach, natomiast obecnie w każdym z województw mamy nadwyżkę.

Z danych resortu inwestycji i rozwoju wynika, że w 16 RPO marszałkowie podpisali 37,2 tys. umów na prawie 140 mld zł. Przyznane dofinansowanie UE wynosi 95,2 mld zł, co stanowi 71,6 proc. puli na programy regionalne. Do rozdysponowania w regionach pozostaje jeszcze 37,8 mld zł.

PAP/RIRM

drukuj