KE: stanowisko ws. reformy sądownictwa w Polsce przedstawimy w środę

Rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas pytany dziś o zawetowanie ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS przez prezydenta Andrzeja Dudę powiedział, że stanowisko na ten temat przedstawi w środę po spotkaniu KE.

Margaritis Schinas powiedział o propozycji Fransa Timmermansa niezaakceptowanej dotąd przez Polskę. Sytuację w państwie nazwał „rozwojową”.

Śledzimy dokładnie sytuację i wydarzenia w Polsce. Sytuacja jest rozwojowa. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans złożył propozycję polskim władzom, ministerstwu spraw zagranicznych i ministerstwu sprawiedliwości i ta oferta nie została jak dotąd zaakceptowana. Do rozwoju sytuacji i wszystkich zmian Komisja Europejska odniesie się w środę 26 lipca – stwierdził rzecznik KE Margaritis Schinas.

Dodał, że nie może obecnie powiedzieć nic na temat przyszłej decyzji KE w tej sprawie.

Dziś prezydent Duda oświadczył, że zdecydował o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

Komisja Europejska oznajmiła w ubiegłą środę, że jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu unijnego dopuszczającego sankcje, w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie.

Znoszą one niezależność sądów i zagrażają rządom prawa w Polsce  – oświadczył wówczas Timmermans.

Zapowiedział też, że w tym tygodniu KE przygotuje procedurę o naruszeniu prawa przez Polskę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl