fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

NRR spotkała się ws. „Planu Morawieckiego”

Narodowa Rada Rozwoju zapoznała się dziś z „Planem na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, który przygotował wicepremier Mateusz Morawiecki.

W dyskusji na ten temat w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli, m.in. szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński oraz prof. Stanisław Gomułka.

Na konferencji po posiedzeniu NRR, prezydent Andrzej Duda podziękował jego uczestnikom za merytoryczną dyskusję. Zaznaczył, że wierzy w to, iż dźwignię rozwojową, jaką ma być ten plan, uda się stworzyć.

– Mam nadzieję, że to jest inicjatywa o charakterze wręcz historycznym. To znaczy, wierzę w to głęboko, że ten plan przy jego dobrej, sprawnej realizacji przyczyni się rzeczywiście do istotnej zmiany w naszym kraju, której zasadniczym celem – i chcę to bardzo mocno podkreślić – jest poprawa jakości życia Polaków. Bo plan nie jest tworzony dla gospodarki. Plan jest tworzony przede wszystkim dla obywateli, z mojego punktu widzenia to jest rzecz najistotniejsza – podkreślałem to zresztą na wstępie do dzisiejszej dyskusji. To jest dyskusja pierwsza; mówiliśmy o tym, że szczegółowa strategia dotycząca realizacji tego planu jest cały czas w przygotowaniu. Wierzę, że także te głosy w dzisiejszej dyskusji przyczynią się do wprowadzenia pewnych korekt czy też nowych przemyśleń – mówił prezydent Polski.

Wicepremier Mateusz Morawiecki na konferencji powiedział, że opnie członków NRR są dla niego bardzo cenne ze względu na zróżnicowanie tego gremium. Minister rozwoju liczy również na inne konstruktywne uwagi.

– Ich realizacja będzie w dużym stopniu zależna przede wszystkim od tego, czy uda nam się zainspirować przede wszystkim polskich przedsiębiorców, polski biznes. Dzięki inicjatywom takim, jak ta pana prezydenta, zwiększamy szanse na to zainspirowanie. To potem dzięki ich (przedsiębiorców – przyp. red.) produkcji krajowej, dzięki ich eksportowi, który chcemy też mocno promować, jest większa możliwość uzyskiwania wyższych marż, wyższych wynagrodzeń za sprzedawane produkty i usługi, a dzięki temu też potem ma się to przełożyć na wyższe wynagrodzenie (…) Polaków – podkreślił wicepremier.

W wieloletnim programie minister rozwoju wskazał nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości. Filarami planu mają być reindustrializacja, innowacyjność firm, kapitał, ekspansja zagraniczna oraz zrównoważony rozwój społeczny i regionalny.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj