fot. flickr.com

Nie doszło do spotkania prezydenta Dudy z szefową MSW

Szefowa MSW Teresa Piotrowska nie przyjęła zaproszenia prezydenta Andrzeja Dudy na spotkanie dotyczące uchodźców. Do rozmowy miało dojść dziś popołudniu. Jak powiedziała premier Ewa Kopacz, odpowiednią formułą dla takich spotkań jest Rada Gabinetowa.

Premier przebywa obecnie w Brukseli, gdzie w środę odbędzie się szczyt Unii Europejskiej dot. imigrantów. W rozmowie z dziennikarzami skrytykowała prezydenta, który zaprosił Teresę Piotrowską na rozmowę ws. wczorajszego spotkania ministrów spraw wewnętrznych Unii Europejskiej. Jak mówiła, kontakt między prezydentem a rządem gwarantuje zapisana w konstytucji formuła zwołania Rady Gabinetowej.

Bezskutecznie, kilkukrotnie apelowałam o tę Radę. Jeśli dzisiaj otoczenie pana prezydenta uważa, że wszczynanie awantur wtedy, kiedy polski premier będzie w dalszym ciągu negocjował, a najlepszym momentem do tego, żeby politycznie to rozgrywać i robić awantury w Polsce jest ten moment, gdy ja tu jestem, to wydaje mi się, że nie tędy droga – dodała premier Ewa Kopacz.

Wcześniej Cezary Tomczyk przedstawił oficjalne stanowisko rządu ws. spotkania prezydenta z szefową MSW.

„W związku z dzisiejszym zaproszeniem skierowanym do Minister Spraw Wewnętrznych przez Prezydenta RP, informujemy, że w dalszym ciągu toczą się negocjacje szefów państw i rządów w Brukseli. Niezwłocznie po ich zakończeniu i powrocie do Warszawy, Prezes Rady Ministrów wraz z odpowiednimi ministrami jest gotowa poinformować Pana Prezydenta o szczegółowych ustaleniach szczytu” – czytamy w oświadczeniu rzecznika rządu.

Do spotkania Andrzeja Dudy z Teresą Piotrowską miało dojść dziś o godz. 17.00. Prezydent nie wyklucza innego terminu rozmów z szefową MSW. Celem Andrzeja Dudy było uzyskanie informacji na temat wtorkowej wizyty minister w Brukseli.

Pani minister Piotrowska była wczoraj na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej i ma wiadomości z pierwszej ręki. My nie potrzebujemy informacji zapośredniczonych. Chcemy wiadomości od osoby, która uczestniczyła w tych obradach – dot. ich przebiegu, kryteriów decyzyjnych, powodów podjęcia takiej decyzji, za którą pani minister Piotrowska wzięła odpowiedzialność – podkreślił w trakcie konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim Krzysztof Szczerski.

Szef dyplomacji w Kancelarii Prezydenta RP wskazał, że dzisiejsza wizyta premier Kopacz w Brukseli odbiega tematycznie od wczorajszych rozmów podjętych przez minister Piotrowską.

Z tego, co mówił wczoraj minister Trzaskowski, dziś pani Kopacz rozmawia w Brukseli na zupełnie inny temat. Powiedziano nam wczoraj, że sprawy rozlokowania imigrantów w Europie rozstrzygnięto wczoraj poprzez decyzję pani minister Piotrowskiej. Było to oficjalne stanowisko polskiego rządu. Pan prezydent uważa, że informacja od pani minister Piotrowskiej będzie dla niego wyczerpująca i zasadna – tłumaczył Krzysztof Szczerski.

Jak dodał prezydencki minister, w piśmie przesłanym przez MSW nie podano istotnych powodów, dla których Teresa Piotrowska nie pojawiła się dziś w Pałacu Prezydenckim.

Przypomnijmy, że wczoraj na spotkaniu Rady UE Polska wyłamała się ze stanowiska Grupy Wyszehradzkiej i poparła odgórny podział rozlokowania 66 tys. imigrantów.

RIRM

drukuj