fot. PAP/Tomasz Gzell

Państwo będzie finansowało leczenie osób korzystających z niestandardowych terapii

Pojawiła się szansa na leczenie osób wymagających niestandardowych terapii – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Państwo będzie finansowało niezarejestrowane w Polsce terapie w ramach ratunkowego dostępu do leków.

Dotyczy to osób chorych na wyjątkowo rzadkie choroby i nowotwory. Warunek jest jeden – takie leczenie musi być jedyną nadzieją na przeżycie.

W pierwszym roku na ten cel przeznaczonych zostanie 10 mln zł. W następnych odpowiednio 50, 100 i 200 mln. Pomysł resortu zdrowia popiera Bolesław Piecha, poseł do Parlamentu Europejskiego.

– Cieszę się z tego pomysłu. Mam nadzieję, że ministerstwu uda się go jak najszybciej wdrożyć w życie. Jednocześnie liczę, że te terapie będą służyły pacjentom i będą stosowane przez lekarzy z dużym rozsądkiem. To bardzo ważne, ponieważ nie wszystkie programy ratunkowe muszą powodować polepszenie stanu zdrowia. Mam nadzieję, że rozsądek będzie naszym sprzymierzeńcem – zaznacza Bolesław Piecha.

Decyzję o udostępnieniu choremu technologii podejmować będzie minister zdrowia. Podstawą będzie wniosek podmiotu mającego umowę na leczenie szpitalne z NFZ. Warunkiem jego złożenia będzie wykazanie, że dla ratowania pacjenta wykorzystano wszystkie dostępne technologie medyczne finansowane z kasy publicznej.

RIRM

drukuj