fot. PAP/Andrzej Grygiel

Polepszenie sytuacji w polskiej służbie zdrowia – ważnym elementem kampanii przedwyborczej

Poprawa sytuacji polskiej służby zdrowia na pewno będzie ważnym elementem kampanii przedwyborczej. W sobotę premier Mateusz Morawicki zapowiedział, że w najbliższych latach nakłady na zdrowie Polaków wzrosną do 6 proc. PKB.

Już przed wyborami do europarlamentu lider Platformy Obywatelskiej zapowiadał dodatkowe 100 miliardów złotych ze środków unijnych m.in. na zdrowie.

– 100 mld na zdrowie, na ludzi, którzy budują nasz kraj pracując, na polską wieś, na edukację i na walkę ze smogiem – zadeklarował przewodniczący PO Grzegorz Schetyna.  

Grzegorz Schetyna obiecywał europejskie standardy leczenia

– Brak programu in-vitro to nie jest Europa – stwierdził lider PO.

Do deklaracji opozycji dotyczących zdrowia Polaków odniósł się w sobotę na konwekcji programowej Prawa i Sprawiedliwości premier RP Mateusz Morawiecki.

– W ramach służby zdrowia wydajemy już dzisiaj o 25 mld zł więcej niż nasi poprzednicy. Dla porównania, u nich przez trzy lata ten wzrost był z 70 na 75 mld zł, w naszym przypadku – z 75 na 100 mld zł – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Szef rządu złożył obietnicę, że pod rządami Zjednoczonej Prawicy, wydatki na służbę zdrowia znacząco wzrosną w najbliższych latach.

– My nie obiecujemy gruszek na wierzbie. Pokazujemy to, co się udało zrobić i obiecujemy, że te 6 proc. PKB, czyli około 160 mld złotych, za kilka lat na służbę zdrowia przeznaczymy. Wiemy skąd wziąć na to środki – podkreślił premier.  

System był przez wiele lat zaniedbany. Koszty tzw. utraconego dochodu związane z chorobami Polaków szacowane są na 50 miliardów złotych rocznie. Musimy to zmienić i zapewnić większe finansowanie opieki zdrowotnej – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– To nie jest koszt, tylko to na pewno jest inwestycja. Na pewno to jest inwestycja, którą warto zrobić, którą robimy – akcentował Łukasz Szumowski.

Jednym z głównych wyzwań jest niewystarczająca liczba pracowników medycznych i pielęgniarek – wskazała Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Są nowi chętni do pracy, ale to wciąż za mało.

– Mamy starzejące się społeczeństwo, w związku z tym zwiększa się zapotrzebowanie na nasze świadczenia medyczne, a ktoś je musi wykonywać – zaznaczyła Zofia Małas.

Ogromnym wyzwaniem jest rosnąca śmiertelność Polaków z powodu nowotworów. Co roku rak zabija około 160 tysięcy obywateli. Tendencja jest wzrostowa. Już niedługo nowotwory mogą stać się pierwszą przyczyną zgonów w kraju. Dlatego powstaje Narodowa Strategia Onkologiczna – powiedział prof. Piotr Czauderna, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju.

– Naczelnym naszym celem jest zmniejszenie albo przynajmniej stabilizacja tego wzrostu zachorowań i poprawa wyników leczenia – zapewnił prof. Piotr Czauderna.

Uszczelnienie systemu i dokładna analiza wydatkowania środków na ochronę zdrowia, większe wsparcie dla podmiotów, które leczą skutecznie, a także więcej działań profilaktycznych – to zdaniem wiceprezesa NFZ Adama Niedzielskiego najważniejsze priorytety na przyszłość.

– Musimy reagować wcześniej. Im większe wyprzedzenie, tym większa oszczędność z punktu widzenia społecznego – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Do pozytywnych zmian w służbie zdrowia przyczynia się cyfryzacja. Dużym ułatwieniem są już elektroniczne zwolnienia lekarskie i e-recepty. Te ostatnie już niedługo będą dostępne w aplikacji mObywatel. Resort zdrowia szykuje kolejne zmiany – zapewnił jego wiceszef Janusz Cieszyński.

– Chcemy, żeby przez telefon, przez internet można było się zapisać do lekarza na konkretną godzinę – akcentował Janusz Cieszyński. 

Jeśli termin będzie zbyt odległy, to w placówce będzie można uzyskać informację o dostępności w innych miejscach w okolicy. Rewolucje ma przynieść też elektroniczna dokumentacja medyczna.

– Nie trzeba będzie chodzić z plikiem wyników badań, skierowań, wypisów ze szpitala. To wszystko będzie w systemie – tłumaczył Janusz Cieszyński

Nowymi rozwiązaniami dotyczącymi wdrażania rozwiązań w zakresie e-zdrowia już we wtorek zajmie się Rada Ministrów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj