fot. PAP/Tytus Żmijewski

Min. A. Niedzielski: Podejmujemy działania w celu zwiększenia liczby lekarzy w Polsce

Pracujemy nad zwiększeniem liczby lekarzy w Polsce – mówi minister zdrowia, Adam Niedzielski. Wśród rozwiązań wymienił m.in. gwarancję minimalnych wynagrodzeń, a także uproszczoną procedurę wydawania zezwoleń na pracę dla lekarzy z zagranicy.

Zasypanie luki w kadrach medycznych jest skomplikowanym procesem – mówi minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Trudno jest myśleć o rozwiązaniach, które z dnia na dzień dadzą satysfakcjonujące efekty. Wszyscy wiemy, że kształcenie lekarzy jest procesem długotrwałym. To jest tak naprawdę dziesięć lat kształcenia, żebyśmy mieli specjalistę – wskazuje Adam Niedzielski.  

Po roku 2015 w resorcie zdrowia zapadły decyzje o zwiększeniu ilości miejsc na studiach medycznych.

W tym roku mieliśmy blisko tysiąc absolwentów studiów medycznych więcej niż w roku poprzednim. Jeżeli chodzi o przyjęcia na studia, to cały czas kontynuujemy ten wzrostowy trend. Jest przyjętych blisko 3 tys. osób więcej niż w roku poprzednim, więc mamy to systematyczne zwiększanie i ja jako minister się cieszę, bo już mamy pierwsze efekty zwiększonej liczby absolwentów – zaznacza Adam Niedzielski.  

Podjęto też – jak mówi minister zdrowia – działania krótkoterminowe. Stworzono uproszczoną procedurę wydawania zezwoleń na pracę dla lekarzy z zagranicy.

W ciągu ostatniego roku zaowocowało to dodatkowymi lekarzami w Polsce w liczbie 2,5 tysiąca, którzy pochodzą przede wszystkim z Ukrainy i z Białorusi – podkreśla minister zdrowia.

Minister Adam Niedzielski zwraca uwagę, że resort wprowadził dla lekarzy minimalne wynagrodzenia, co ma być też dodatkową motywacją w przyciąganiu studentów na studia medyczne.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl