fot. flickr.com

Susza daje się we znaki rolnikom

Susza dotknęła już 14 województw. Niedobór wody i wysokie temperatury po raz kolejny dają się we znaki rolnikom. Rząd deklaruje, że nie zostawi gospodarzy bez wsparcia. 

– Rolnicy alarmują, że problem suszy znów zaistniał. Oczywiście nie w takim stopniu, jak w ubiegłym roku – powiedział Tadeusz Romańczuk, wiceminister rolnictwa.

A to dzięki opadom deszczu. 

– Opady majowe, czerwcowe w dużej mierze problemy naprawiły – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi. 

– Natomiast teraz ostatnie dni tych bardzo wysokich upałów powodują, że susza się jednak rozszerza – dodał.

Susza jak na razie ominęła Małopolskę. 

– Nie mamy na dzisiaj żadnych zgłoszeń, które wpływałyby ze strony samorządów, o to, aby szacować szkody w rolnictwie. Według informacji, które posiadam na dzisiaj, nie ma problemu suszy w województwie małopolskim – zaznaczył wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Tak dobrych informacji nie ma niestety z Wielkopolski. W wielu gminach już szacowane są straty.

– Zaczęliśmy również raportować i przekazywać informacje w formie raportu do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozmiarach strat. Tyle, że zaznaczam, że komisje dopiero zaczęły prace i te informacje są szczątkowe – powiedział Zbigniew Król, zastępca dyrektora w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

Sytuacja w Wielkopolsce może znacząco przełożyć się na ilość plonów – podkreślił Piotr Walkowski z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

– Jeżeli chodzi o rośliny jare w niektórych przypadkach, to będzie obniżone o 80 procent. W roślinach ozimych na tych 3 klasach to nawet 50 procent. Jedynie na lepszych glebach będzie to plon rzędu 30-40 procent średniej wieloletniej – powiedział Piotr Walkowski.

Oszacowanie strat pozwoli w sposób wymierny pomóc rolnikom.

– Żaden rolnik bez pomocy nie pozostanie – zadeklarował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Będzie to przede wszystkim pomoc finansowa. 

– Są to kredyty preferencyjne. Pomoc finansowa na wznowienie produkcji w postaci kredytów preferencyjnych. To jest jedna ze spraw, następnie mogą ubiegać się o odroczenie składek KRUS-u. Również dzierżawcy mogą ubiegać się o odroczenie należności z tytułu dzierżaw – poinformował Zbigniew Król.

Susza nie ominęła też Lubelszczyzny.

– Już jestem po zbiorze truskawek. Ze względu na suszę miałem mniejszy plon, zbiór trwał krócej, był szybki i rośliny były słabe – podkreślił Dariusz Listos, rolnik z Lubelszczyzny.

Pan Dariusz uprawia też kukurydzę. 

– Liście zwijają się w takie rurki. To są charakterystyczne objawy braku wilgoci na polu – dodał.

W długofalowej w walce z suszą ma pomóc program retencji. W planach jest dofinansowanie na średnie i małe systemy nawadniania dla gospodarstw. Od sierpnia rusza nabór wniosków. W tej perspektywie maksymalne wsparcie to 100 tys. zł na gospodarstwo.

– To są duże środki przeznaczone przez nasz polski rząd na tzw. małą i średnią retencję – mówił wiceminister rolnictwa.

Rząd liczy, że program retencji może uratować sytuację wielu rolników.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl