fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Wyprzedaż polskiej ziemi ma być zabroniona

Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży ziemi z zasobów Skarbu Państwa w tym tygodniu trafi pod obrady rządu. Przygotowany przez resort rolnictwa projekt wprowadzana, m.in. 5-letni zakaz sprzedaży ziemi.

Wstrzymanie przetargów na sprzedaż państwowej ziemi było jedną z pierwszych decyzji po objęciu resortu rolnictwa przez Krzysztofa Jurgiela. Minister zapewnia, że nowa ustawa jest konieczna, aby uporządkować sytuację na rynku obrotu ziemią w Polsce. Przygotowana ustawa wprowadza 5 letni zakaz sprzedaży ziemi. W tym okresie rolnicy będą mogli pozyskiwać nowe grunty od Agencji Nieruchomości Rolnych tylko poprzez dzierżawę. Przygotowana ustawa przewiduje także, że nabywcami nieruchomości rolnych mogą być zasadniczo tylko rolnicy indywidualni.

– Nabywcą nieruchomości rolnej powinien być rolnik indywidualny, który prowadzi lub zamierza prowadzić gospodarstwo i nie może sprzedać tej ziemi przez 10 lat. Taka zasada jest przyjęta w wielu państwach Europy – powiedział minister Krzysztof Jurgiel.

Projekt nowej ustawy wyeliminuje także różne sposoby obejścia obecnych przepisów, które pozwalały na przejmowanie ziemi.

– Wykorzystywano zapisy Kodeksu Cywilnego przenosząc własność nieruchomości rolnych przez windykacje. Jeśli ktoś jest zadłużony, a tego długu nie ma – to wszystko eliminujemy w tych przepisach. Dlatego szereg środowisk, które realizowało tego typu działania jest temu przeciwne – dodał minister Krzysztof Jurgiel.

Ministerstwo rolnictwa chce uszczelnić obrót ziemią do 1 maja 2016 roku. Wtedy upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców.


TV Trwam News/RIRM

drukuj