Plantatorzy buraków chcą szybkiej prywatyzacji KSC

Plantatorzy buraków chcą szybkiej prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, w przeciwnym razie grożą akcją protestacyjna. Uchwałę w tej sprawie podjął zjazd Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

W przyszłym tygodniu ma dojść do spotkania przedstawicieli Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego z urzędnikami resortu skarbu w kwestii sprzedaży akcji „ Polskiego Cukru”.

Rolnicy  domagają się od ministerstwa skarbu przeprowadzenia odkładanej od pięciu lat prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej. Jak zauważa Krzysztof Nykiel – prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego prywatyzacja powinna zostać przeprowadzona zgodnie z obowiązującą ustawą z 1994 roku czyli akcje Krajowej Spółki Cukrowej powinni nabyć rolnicy i pracownicy cukrowni.

Plantatorzy są przeciwni tworzeniu wielkiego państwowego holdingu na bazie Polskiego Cukru. Obawiają się bowiem, że wtedy koncepcja prywatyzacji plantatorsko – pracowniczej ostatecznie upadnie a znaczenie rolników zostanie zmarginalizowane.

1 października 2017 roku zostanie zniesione kwotowanie produkcji cukru w Unii Europejskiej i dotychczasowe zasady kontraktowania zakupu buraków przez zakłady cukrownicze. Nie będzie już cen minimalnych ani limitów produkcji a cukrownie będą mogły kupować surowiec od dowolnie wybranych dostawców.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2003 roku, obecnie w jej skład wchodzi 7 cukrowni. Spółka ma około 40-proc. udział w krajowym rynku cukru.

 


TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl