fot. PAP

Zachodniopomorskie: Spotkanie rolników z prezesem ANR przeniesione

Planowane na dziś spotkanie rolników z zachodniopomorskiego z prezesem Szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych odbędzie się w przyszłym tygodniu. Tym samym przedłuża się zawieszenie protestu przeciwko sprzedaży przez ANR ziemi spółkom z obcym kapitałem.

Rolnicy domagają się przyznania prawa do wieloletniej dzierżawy gruntu.

Edward Kosmal, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w woj. zachodniopomorskim, informuje, że komitet protestacyjny chce rozmawiać na temat wypracowania nowych rozwiązań dotyczących obrotu nieruchomościami.

Przede wszystkim będziemy rozmawiać na temat współpracy Agencji ze związkiem „Solidarność”. Poruszony będzie również temat dzierżawy, cesji, przedłużenia umów dzierżawy – chodzi o wycenę i zabezpieczenia, a przede wszystkim o tzw. „30-tki”, czyli wyłączenia i sprzedaż gruntów dla obcego kapitału. Agencja w dalszym ciągu sprzedaje grunty dla spółek z obcym kapitałem – województwo zachodniopomorskie jest tego przykładem – powiedział  Edward Kosmal.

Z kolei  gospodarze  z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych domagają się od rządu wypłaty odszkodowań za straty spowodowane przez dziki oraz wypłaty rekompensaty za straty poniesione w chowie trzody.

Rano przedstawiciele związku złożą w kancelarii premiera swoje postulaty. Ostrzegają, że mogą przystąpić do strajku.

RIRM

drukuj