fot. PAP/Marcin Obara

Protest przed kancelarią premier przedłużony do 9 czerwca

Rolnicza „Solidarność” przedłuża protest przed kancelarią premier Ewy Kopacz do 9 czerwca. Tzw. „zielone miasteczko” stoi w Warszawie już 100 dni. Wczoraj rolnicy spotkali się z Prezesem Rady Ministrów.

Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący rolniczej „Solidarności”, powiedział, że premier wyraziła skłonność do rozmów na tematy związane z problemami rolników. W pierwszej kolejności – jak zapewniła związkowców Ewa Kopacz – ma być rozwiązana kwestia wykupu ziemi przez obcokrajowców.

Będziemy oczekiwać w miasteczku na następne spotkanie. Chcemy uczestniczyć w obradach sejmowej komisji oraz dyskutować na temat zmiany ustawy w tym kierunku, aby rzeczywiście zabezpieczała ona obrót polską ziemią. Moratorium, które myśmy zgłaszali, w ocenie pani premier nie ma możliwości przebicia w Unii. Proponowane przez nas moratorium określa zakaz sprzedaży przez najbliższe 5 lat. Wymagałoby to zmiany traktatu europejskiego. Uzgodniliśmy, że na najbliższym spotkaniu będziemy starali się przedstawiać swoje argumenty, pani premier swoje. Będziemy chcieli znaleźć zatem jakiś wspólny konsensus tego wszystkiego – tłumaczył Zbigniew Obrocki.

W przyszłym tygodniu projektem chroniącym Polską ziemię ma się zająć sejmowa komisja rolnictwa. Wcześniej dojdzie jeszcze do jednego spotkania w kancelarii premier.

Ze sprawozdania MSW wynika, że w 2014 r. cudzoziemcy nabyli ponad 1000 ha polskiej ziemi. Blisko połowę z tego wykupili Holendrzy.

RIRM

drukuj