Ofensywa Państwa Islamskiego

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje, że rebelianci z ugrupowań związanych z Al-Kaidą, m.in. z Frontu al-Nusra zdobyli miasto Ariha – ostatni punkt oporu wojsk rządowych w prowincji Idlib. To ważny strategicznie punkt na froncie wojny domowej. Informację potwierdziły źródła rządowe.

Miasto zostało zajęte w rezultacie błyskawicznej ofensywy. Oznacza to, że prawie cała prowincja Idlib, położona w pobliżu granicy z Turcją, znalazła się w rękach rebeliantów. Zdobycie Arihy jest kolejną porażką wojsk rządowych walczących z sunnickimi rebeliantami wspieranymi przez Arabię Saudyjską, Katar i Turcję.

Przywódca Frontu al-Nusra Abu Mohammed al-Dżulani powiedział, że jego organizacja skupia się na przejęciu Damaszku i obaleniu prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Obiecał ochronę syryjskich mniejszości, których prawa są ograniczane przez reżim prezydenta Baszara el-Asada.

– Misją Frontu al-Nusra na Bliskim Wschodzie jest obalenie reżimu Bashara el-Assada i wszystkich jego symboli. Mam na myśli jego sojuszników. Będziemy tworzyć dojrzały system rządów oparty na prawie islamu, tak by muzułmanie mogli z niego korzystać – powiedział Abu Mohammed al-Dżulani, przywódca Frontu al-Nusra.

Stanowiący większość ludności Syrii sunnici od marca 2011 r. przewodzą zbrojnej rebelii przeciwko zdominowanym przez religijną mniejszość alawitów. W konflikcie syryjskim zginęło już ponad 220 tysięcy ludzi.

– Przez ponad cztery lata, obserwujemy jak Syria schodzi do coraz głębszych otchłani rozpaczy, wyprzedzając nawet to, co zakładają obserwatorzy w  najbardziej pesymistycznych scenariuszach – powiedziała Valerie Amos, podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych odpowiedzialna za kwestie Afryki, Karaibów i Wspólnoty Narodów.

Idlib jest stolicą północno-zachodniej prowincji o tej samej nazwie. To druga po Rakce największa prowincja Syrii, która znalazła się w rękach rebeliantów. Miasto znajduje się w pobliżu strategicznej autostrady prowadzącej z Damaszku do Aleppo oraz niedaleko nadmorskiej prowincji Latakia – bastionu prezydenta Asada.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl