fot. PAP

Dziś informacja ministra rolnictwa ws. trzody chlewnej

Senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi wysłucha dziś informacji ministra rolnictwa nt. sytuacji związanej z wystąpieniem w Polsce afrykańskiego pomoru świń.

Senatorowie chcą usłyszeć o aktualnej sytuacji na rynku trzody chlewnej i o tym, jakie działania podjął rząd w celu zrekompensowania utraconych dochodów rolników.

Po wykryciu w Polsce dwóch przypadków wirusa ASF u dzików służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią.

Na tym terenie zwierzęta muszą być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie może być eksportowane za granicę. Część zwierząt w strefie buforowej zaczyna przerastać. Rolnicy ponoszą ogromne straty. Cena skupu świń spadła w ostatnich tygodniach nawet do kilkudziesięciu procent.

Przewodniczący senackiej komisji rolnictwa Jerzy Chróścikowski podkreśla, że zagrożenie jest niewspółmierne z podjętymi środkami ochronnymi.

– Ani jedna sztuka trzody chlewnej nie została zakażona w Polsce i tym bardziej ta strefa powinna być określona na poziomie jednego powiatu (…). Uważam, że trzeba to jak najszybciej spowodować i takie działania musi rząd podejmować. Jeśli nie podejmie (…), jeśli jego zapowiedzi nadal nie będą realizowane, to te protesty będą. Mam nadzieję, że rząd podejmie szybkie działania, że rolnicy nie będą zmuszeni do wychodzenia na blokady – mówi Jerzy Chróścikowski.

Komitet ekspertów z krajów UE w Brukseli ma zagłosować dziś ws. polskiego wniosku o zmniejszenie strefy buforowej, wyznaczonej w Polsce w związku z ASF

W ubiegłym tygodniu KE wyraziła gotowość współfinansowania rekompensat dla hodowców tuczników ze strefy buforowej w Polsce.

RIRM

drukuj