fot. pixabay.com

Przedsiębiorcy chcą pilnego wdrożenia zmian w przepisach regulujących system kaucyjny

Przedsiębiorcy i związkowcy apelują do premiera Donalda Tuska o pilne wdrożenie niezbędnych zmian w przepisach regulujących system kaucyjny. Alarmują, że ich obecny kształt jest szkodliwy dla polskiego rolnictwa, przetwórstwa i środowiska.

Sygnatariusze listu domagają się wprowadzenia poprawek do przepisów w oparciu o propozycje przedsiębiorców. Chcą też, aby data obowiązku zbiórki opakowań w systemie kaucyjnym została przesunięta na 1 stycznia 2026 roku.

Były wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba, wskazuje, że rząd powinien dostosować przepisy do obecnej sytuacji na rynku.

– Jeżeli w ocenie ministerstwa przedsiębiorcy nie są gotowi na to, żeby to wdrożyć w sposób naturalny, czyli bez wielkich perturbacji rynkowych, no to nie widzę potrzeby przesuwania. Jeżeli resort oceni, że tak powinno być, to należy słuchać w dialogu przedsiębiorców. Mam nadzieję, że minister robi taką analizę, bo jeśli jej nie robi, to oznacza to, iż nie leci z nami pilot. Pamiętajmy, że tego typu przepisy zawsze wymagają oceny sytuacji. Rząd Zjednoczonej Prawicy zawsze słuchał społeczeństwa co do oceny tego, w jaki sposób funkcjonują przepisy, które sam wdrażał. Okoliczności powodują czasem, iż na przykład trzeba dać przedsiębiorcom więcej czasu – podkreśla Jacek Ozdoba.

Ustawę ws. systemu kaucyjnego przyjęto w lipcu ubiegłego roku. Kaucje obejmą butelki plastikowe do trzech litrów, szklane butelki wielorazowego użytku i metalowe puszki do litra pojemności. Mechanizm ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2025 rok.

Resort klimatu zapewnił, że pracuje nad usprawnieniem ustawy, jednak nie bierze pod uwagę przesunięcia daty wdrożenia przepisów.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl