fot. PAP/Albert Zawada

Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przesłuchała Pawła Skórę

Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych przesłuchuje Pawła Skórę, byłego dyrektora pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej. Na początku świadek poinformował, że zawnioskował o możliwość złożenia zeznań na zamkniętym posiedzeniu komisji.

Paweł Skóra poinformował o wniosku w sprawie możliwości złożenia zeznań na zamkniętym posiedzeniu komisji. W uzasadnieniu wskazał, że nie jest osobą publiczną, pracuje w sektorze prywatnym i obawia się wpływu ujawnienia jego wizerunku na działalność i możliwą utratę źródła dochodu.

Wiceprzewodniczący komisji, Waldemar Buda, powiedział, że nie ma podstaw, by potraktować Pawła Skórę inaczej niż pozostałych świadków.

– Stawienie się przed komisją śledczą jakiegokolwiek świadka nie odziera w żaden sposób z godności i nie pozbawia możliwości rozwojowych czy też rozwijania drogi zawodowej. Komisja śledcza ma przede wszystkim funkcję kontrolną. Tak jak każdy świadek, tak i w tym przypadku zeznanie powinno być transmitowane – mówił Waldemar Buda.

Komisja śledcza ostatecznie w głosowaniu odrzuciła wniosek Pawła Skóry i rozpoczęła przesłuchanie w publicznym trybie. Pytania do byłego dyrektora pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej dotyczą przede wszystkim pozyskania spisu wyborców przez Pocztę Polską.

Świadek zeznał, że otrzymał polecenie od swojego przełożonego, by zapewnić informatyczną obsługę wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Zaznaczył, że nie zgodził się na wysłanie do gmin maila z prośbą o udostępnienie danych wyborców. Zadanie przekazał swojemu podwładnemu. Świadek opisał też proces pozyskania od Ministerstwa Cyfryzacji danych z bazy PESEL.

– Przyjechał po mnie konwój z osobami pod bronią i zawiózł mnie do Ministerstwa Cyfryzacji. Osoba przekazała mi w kopercie zaszyfrowany nośnik bez danych dostępowych, więc nie było możliwości pozyskania danych z tego nośnika. Przy pomocy konwoju przewiozłem te dane do budynku Poczty Polskiej i przekazałem je do Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Ostatecznie 22 kwietnia nośnik ten został udostępniony służbom informatycznym – wskazał Paweł Skóra.

Jeszcze we wtorek komisja śledcza planuje przesłuchać byłego ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, a w środę byłego ministra cyfryzacji, Marka Zagórskiego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl