fot. PAP/EPA

Izrael zapowiada odwet wobec Iranu

Stany Zjednoczone podnoszą, że nie chcą rozszerzenia konfliktu na Bliskim Wschodzie. Izrael ponownie zapowiedział odwet po irańskim ataku, do którego wykorzystano setki rakiet i dronów. Polski premier ujawnił, że nie ma na razie dyskusji o sankcjach na Teheran.

Resort spraw zagranicznych podtrzymuje swoje ostrzeżenia dotyczące podróży na Bliski Wschód. W regionie przebywają Polacy, ale nie ma potrzeby nadzwyczajnych działań.

Nie ma żadnego zagrożenia dla polskich obywateli; z naszej oceny wynika, że nie ma żadnej potrzeby ewakuacji – powiedział Paweł Wroński, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Prezydent USA, Joe Biden, miał interweniować u premiera Izraela, Benjamina Netanjahu, by uniknąć odwetu i zaostrzenia sytuacji w regionie. Izrael w oficjalnych komunikatach podtrzymuje, że odpowie na wystrzelenie w jego kierunku setek rakiet i dronów. Amerykańska stacja NBC podała, iż celem odwetu, by uniknąć eskalacji, mogą być irańskie obiekty w Syrii. Publiczny izraelski nadawca donosi, że Tel Awiw miał wysłać sygnał do Jordanii, Egiptu i państw Zatoki Perskiej, że atak nie będzie wiązał się z zagrożeniem dla tych krajów.

Iran poniesie konsekwencje swoich działań. Odpowiednio wybierzemy naszą odpowiedź – zapowiedział Herzi Halevi, szef sztabu armii Izraela.

Brytyjczycy oczekują powściągliwości po obu stronach konfliktu, co premier kraju powtórzył w trakcie oświadczenia w Izbie Gmin.

Chcemy, aby zwyciężyły spokojniejsze głowy i w tę stronę kierujemy nasze wysiłki dyplomatyczne – podkreślił Rishi Sunak, premier Wielkiej Brytanii.

Izrael podtrzymuje, że atak Iranu nie wyrządził poważnych szkód.

Iran nie ma zamiaru zaostrzać napięć regionalnych – mówił Nasser Kanaani, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu.

Premier Donald Tusk, w trakcie spotkania z premier Danii, określił atak Iranu jako nową fazę wojny na Bliskim Wschodzie.

W tej chwili nie ma dyskusji o sankcjach nowych-starych, jakie miałyby być nałożone na Iran – powiedział Donald Tusk.

Amerykanie nie wierzą, by Iran świadomie chciał ograniczyć skutki swojego ataku poprzez wysyłanie sygnałów ostrzegawczych.

Biorąc pod uwagę skalę tego ataku, zamiarem Iranu było wyraźne spowodowanie znacznych zniszczeń i ofiar – zaznaczył John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Według mojej wiedzy Iran nie przekazał nam żadnych szczegółów w zakresie dokładnych godzin i dat – podkreślił gen. Pat Ryder, rzecznik Pentagonu.

Amerykanie nie wezmą udziału w zapowiadanym przez Izrael odwecie, jeśli do niego dojdzie. W kierunku premiera Benjamina Netanjahu zarzuty kieruje lider opozycji Jair Lapid. Oskarżył rząd, że opóźnia porozumienie z Hamasem i zażądał nowych wyborów. Waszyngton podtrzymuje, że to Hamas stanowi przeszkodę dla zawieszenia broni w Strefie Gazy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl