Premier odpowie na raport dot. memorandum gazowego

Do raportu o okolicznościach podpisania memorandum gazowego ma się odnieść dziś na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Dokument przygotowany przez ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza ma pokazywać sposób komunikacji i przepływu informacji pomiędzy spółkami Skarbu Państwa i poszczególni resortami w sprawie memorandum.

Ze wcześniejszych wypowiedzi rzecznika rządu wynika, że  nie będzie on dotyczył konkretnych osób. Poseł Adam Abramowicz członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa nie ma złudzeń, że premier wyjaśni dziś całą sprawę.

Przypomina, że był już na to czas na  Komisji Gospodarki; nie  było na niej jednak wicepremiera, ministra gospodarki a także szefa resortu skarbu.

 – W zasadzie zmarnowaliśmy czas i nie sądzę, że konferencja prasowa będzie dobrym sposobem na wyjaśnienie tej bardzo poważnej sprawy.  Zwłaszcza, że można mieć dużo wątpliwości, czy chodzi wyłącznie o brak komunikacji. Naiwnością byłoby twierdzić, że zarządy spółek, których właścicielem jest państwo wiedzą jakie jest stanowisko właściciela w danej sprawie – tak ważnej sprawie. O tym się już mówiło od dawna, że Polska nie jest zainteresowana budową drugiej nitki i raptem taka niespodzianka. My będziemy się dalej domagali debaty sejmowej, wyjaśnień premiera w Sejmie, bo chyba tam jest najwłaściwsze miejsce – zaznaczył poseł Adam Abramowicz.

PiS domaga się odwołania szefa resortu skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Wczoraj sejmowa Komisja Skarbu negatywnie zaopiniowała poselski wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra.

Poseł Ludwik Dorn,  były Marszałek Sejmu podkreśla, że krytyka dotycząca podpisania memorandum nie płynie tylko od opozycji i ekspertów. Dołączył się do niej także prezydent, który wywodzi się z partii obecnie rządzącej.

 – Cóż może zrobić polityk opozycji w tej sytuacji – poza tym, że podzieli pogląd Prezydenta RP, który powiedział, iż w rządzie nie ma ośrodka decyzyjnego, który podejmuje decyzje w sprawach energetycznych i gazowych. To jest niesłychanie ostra krytyka stanu rzeczy i ja ją podzielam – dodał poseł Ludwik Dorn.

Memorandum dotyczące realizacji nowego gazociągu Jamał II na początku kwietnia podpisali szef Gazprom i prezes spółki EuRopol Gaz.

Następnego dnia po podpisaniu dokumentu premier mówił, że nic o tym nie wie. W podobnym tonie wypowiadał się minister gospodarki Janusz Piechociński.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl