KRRiT nie odpowiada na kluczowe pytania

Sejmowa Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii nie przyjęła informacji o stanie zaawansowania wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej. Wniosek w tej sprawie złożył poseł Marek Suski, wiceprzewodniczący komisji.

Proponowała to również Elżbieta Kruk, była członek KRRiT, wskazując na brak odpowiedzi na kluczowe pytania, zadawane podczas debaty. Wątpliwości posłów mieli rozwiać przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz KRRiT.

Poseł Elżbieta Kruk zarzuciła Ministerstwu Administracji brak wizji rozwoju rynku telewizji cyfrowej. Wyraziła ubolewanie, że przedstawione informacje nie wnoszą nic nowego.

– W tej chwili negatywnie możemy ocenić proces cyfryzacji pod względem konsekwencji. Także w jego rozbudowie, pluralizmu na tym rynku, pluralizmu kapitałowego, informacyjnego, jak i programowego – efekty mamy żałosne. Wnoszę pod rozwagę prezydium komisji o nie przyjęcie tej informacji. Nie mamy odpowiedzi na pytanie: jak zostały wydane pieniądze na informacje?  – Bo to są jakieś ogólniki. Nie mamy odpowiedzi, dlaczego takie, a nie inne drogi promocji cyfryzacji przyjęto. Tutaj mamy informację, że tam gdzie nastąpiły wykończenia, zasięgiem objęto ponad 90 proc. populacji kraju. Tylko, że przecież wszyscy państwo wiemy, że to nam nic nie mówi. Było zobowiązanie, że już w tamtym roku mają być wprowadzone badania: jaki jest realny dostęp w gospodarstwach domowych do cyfrowego sygnału? Czy są tam po prostu odbiorniki – gdzie są wyniki tych badań pani minister? Te informacje panie przewodniczący, szanowna komisjo nie wniosły nic nowego do naszej wiedzy o cyfryzacji. Myślę, że jedyne co komisja może zrobić, to nie przyjąć ich do wiadomości – powiedziała poseł Elżbieta Kruk.

Poseł Barbara Bubula, była członek KRRiT wskazała na chaos w promocji telewizji cyfrowej wśród widzów; rodzi to zastrzeżenia co do racjonalnego wykorzystania pieniędzy z budżetu państwa.

– Nie było czegoś takiego jak skoordynowana akcja państwowa, która by wydała jeden raz pieniądze na projekt z podmienianiem tylko danych, które są dla danego województwa. Ktoś wziął za każdym razem osobne pieniądze za zaprojektowanie tych materiałów informacyjnych – akcentowała poseł Barbara Bubula.

Z kolei poseł Anna Sobecka zwróciła uwagę na zagrożenie, które dotyczy utrudnionego odbioru TV Trwam, nadawanej obecnie drogą satelitarną.

– Chce się teraz zabronić instalacji anten satelitarnych na budynkach mieszkalnych. W konsekwencji odbiera się setkom tysięcy widzów możliwości odbioru TV Trwam za pośrednictwem satelity – podkreśliła poseł Anna Sobecka.

Podczas debaty, kierowane były również uwagi w stosunku do KRRiT m.in. w związku z ignorowaniem przez nią opinii polskich obywateli, którzy wyraźnie opowiedzieli się za obecnością TV Trwam na multipleksie.

Założyciel i Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR przypomniał, że KRRiT nie przeliczyła wszystkich protestów w sprawie TV Trwam. Powoływał się na sprawozdanie z działalności Krajowej Rady, w którym ta wykazała liczbę 67 tys., podczas gdy do siedziby Radia Maryja dotarło blisko 2,5 mln kopii podpisów w tej sprawie.

– Podpisów jest przecież 2,5 mln. Muszę powiedzieć, że byłoby jeszcze więcej, ale wielu mówi do nas, że się boi. Ten system rządzący jest taki, że my się boimy, bo możemy stracić emeryturę – tak do nas mówią. To nie jest zdrowe, że ludzie w państwie się boją o takie podstawowe sprawy. To już jest jakiś terror, strach, to jest niedobre. (…) Podaliście Państwo, że księża biskupi 4 razy wystąpili w związku z dyskryminacją TV Trwam. Proszę Państwa nie 4 razy, ponieważ gdybyśmy policzyli wszystkie wystąpienia księży biskupów to kilkadziesiąt razy. Sam Episkopat Polski występował kilka razy. Państwa informacje, to są jakieś nieprawdziwe sprawy. Apelowałbym, żeby skończyć z tą dyskryminacją, z zamykaniem ust. Gdzie tu jest wolność słowa, demokracja? Gdzie tu jest dialog? – zaznaczył o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Członek KRRiT Stefan Pastuszka poinformował, że w drugim konkursie na MUX-1 o miejsce dla programu społeczno-religijny oprócz TV Trwam stara się wieczorna.pl. Wciąż jednak brakuje jasnych kryteriów oceny tych wniosków. Apelowała o to wielokrotnie Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl