Brońmy polskiego rolnictwa

PiS nie zgadza się, aby oszczędności w UE, były robione kosztem polskiej wsi i rolników – powiedział prezes partii Jarosław Kaczyński.

Zgodnie z traktatem o funkcjonowaniu UE – Polsce należy się przeszło 170 mld zł.

-To jest suma, której należy bronić. W żadnym wypadku, nie akceptujemy  tego, co robi obecny premier, tzn. rezygnacji z tej sumy i ograniczenia się do sumy, która jest w gruncie rzeczy mniejsza od tej, którą uzyskaliśmy w obecnej perspektywie budżetowej. Mniejsza i to do tego jeszcze w gorszych warunkach, bo rolnicy będą musieli od 2014 roku odłogować 7 % swojego areału, żeby otrzymywać środki europejskie, a więc będą mieli także mniejsze dochody – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Polska otrzymała zapewnienie od premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, że „jego postulaty odnoszące się do oszczędności w UE, w żadnym wypadku nie powinny dotyczyć Polski”, a krajów zamożnych.

Ponadto, już wcześniej brytyjscy konserwatyści, w pełni poparli postulat PiS dotyczący wyrównania dopłat polskim rolnikom do poziomu obowiązującego w innych państwach. Opozycja domaga się ze strony premiera Donalda Tuska, aby ten uzyskał to samo od swoich sojuszników z EPP, w obydwu wypadkach – zarówno jeśli dotyczy to  Polski, jako całości i jeśli chodzi o polskie rolnictwo – dodaje Jarosław Kaczyński.

– W tej chwili oczekujemy, żeby premier uzyskał to samo od swoich sojuszników z EPP, żeby uzyskał to samo w obydwu wypadkach. To znaczy jeżeli chodzi o Polskę, jako całość i jeżeli chodzi o polskie rolnictwo. To, jak wskazują nasze sukcesy, jeżeli chodzi o rozmowy z partią konserwatywną; jest możliwe. Potrzebna jest tylko pewna determinacja. Tej determinacji nie może zabraknąć. Jeśli Tusk nie uzyska tego, to ma tylko jedno wyjście, zgodne z polskim interesem – to jest veto –  zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS, zwrócił się także do Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka, mówiąc, że PSL nie może być w rządzie, który dokonuje tak wielkiej redukcji w kwestii polskich postulatów w stosunku do rolnictwa.

RIRM

drukuj