Na Majdanie powstało miasteczko namiotowe

Na Euromajdanie, czyli centralnym kijowskim placu – Majdanie Niepodległości, gdzie 11. dzień demonstrują zwolennicy integracji Ukrainy z UE, wczoraj wieczorem rozstawiane zostały namioty. Opozycja zapowiada, że od poniedziałku zacznie blokować budynki rządowe.

Uczestnicy protestów tarasują dojście na plac, ustawiając barykady z blaszanych barierek. Wcześniej tymi samymi barierkami zablokowała plac milicja, uzasadniając to potrzebą zapewniania miejsca na montaż noworocznej choinki i lodowiska. Protestujący obawiają się nocnego ataku milicyjnych oddziałów specjalnych Berkut. Ulica Chreszczatyk, która przecina Majdan Niepodległości, zablokowana jest samochodami uczestników demonstracji.

Po drugiej stronie tej głównej arterii Kijowa tłum od jakiegoś czasu stara się obalić znajdujący się tam pomnik Włodzimierza Lenina. Masywny monument na razie nie poddaje się tym próbom.

Na dzisiejszy ranek opozycja zapowiada ogólnokrajowy strajk oraz pikietowanie kolejnych budynków rządowych, w tym Rady Ministrów.

Naszym najważniejszym postulatem politycznym na jutro jest dymisja rządu. Rezolucja o wotum nieufności wobec rządu znajduje się w Radzie Najwyższej (parlamencie). Partia Regionów powinna zagłosować za dymisją rządu, który niszczy ludzi, wydaje polecenia bicia dzieci i rujnuje nasze europejskie marzenia – powiedział jeden z przywódców opozycji Arsenij Jaceniuk.

PAP/RIRM

drukuj