fot. PAP/Piotr Nowak

J. Brudziński o wypowiedzi szefa ukraińskiego IPN nt. ludobójstwa Polaków na Wołyniu: Niezależnie od tego, jakie będą padały słowa z ust ukraińskich polityków, zbrodnia wołyńska była ludobójstwem

To, co banderowcy zgotowali Polakom na Wołyniu i w innych częściach ówczesnej RP, to było ludobójstwo. (…) Skala tego barbarzyństwa porusza do dzisiaj i niezależnie od tego, jakie będą padały słowa z ust ukraińskich polityków, zbrodnia wołyńska była ludobójstwem – powiedział europoseł PiS Joachim Brudziński. Odniósł się w ten sposób do  kontrowersyjnej wypowiedzi nowego szefa ukraińskiego IPN-u, który zanegował ludobójstwo Polaków na Wołyniu.

Anton Drobowycz stwierdził w tym tygodniu, że mówienie o ludobójstwie dokonanym przez Ukraińców to nieporozumienie. Nie zgadza się on także z treścią polskiej uchwały mówiącej o ludobójstwie na Wołyniu.

Fakty historyczne są jednak niepodważalne. Niezależnie od tego, co twierdzi strona ukraińska, barbarzyństwo dokonane na Polakach było ludobójstwem – podkreślił europoseł PiS Joachim Brudziński.

– To, co banderowcy zgotowali Polakom na Wołyniu i w innych częściach ówczesnej RP, to było ludobójstwo. Niezależnie od tego, jakie będą padały głosy tych, którzy chcą dzisiaj gloryfikować Banderę i czynić z niego bohatera ukraińskiego, ludobójstwo banderowców przeszło do historii jako jeden z najbardziej porażających zbrodniczych aktów, jakie ludzie zgotowali ludziom. Skala tego barbarzyństwa porusza do dzisiaj i niezależnie od tego, jakie będą padały słowa z ust ukraińskich polityków, zbrodnia wołyńska była ludobójstwem – zaznaczył Joachim Brudziński.

W tym roku będziemy obchodzić 77. rocznicę zbrodni ludobójstwa dokonanego przez UPA.

Dotychczasowe badania wskazują, że w latach 1943-1945 na terenach Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia zamordowano ok. 130 tysięcy Polaków.

RIRM

drukuj