PAP/EPA

Ukraina: W. Zełenski podpisał dekrety o przedłużeniu stanu wojennego i mobilizacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w środę dekrety o przedłużeniu o 90 dni stanu wojennego w państwie i powszechnej mobilizacji. Skierował też do Rady Najwyższej (parlamentu) odpowiednie projekty ustaw.

„W związku z przedłużającą się, prowadzoną na szeroką skalę, agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, postanawiam – w oparciu o propozycję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy – przedłużyć termin stanu wojennego w kraju od godz. 5.30 w dniu 25 maja 2022 roku, na okres 90 dni” – głosi dekret opublikowany na stronie internetowej Rady Najwyższej.

W dekrecie o przedłużeniu mobilizacji również Zełenski wskazał termin 90 dni, od 25 maja br.

Powszechną mobilizację ogłoszono na Ukrainie 25 lutego, dzień po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej, która trwa już 84 dni. Stan wojenny wprowadzono 24 lutego na miesiąc i później przedłużono jego obowiązywanie.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego nad ranem z trzech kierunków: od południa z Krymu, od północy z Białorusi oraz od północnego wschodu z obwodu biełgorodzkiego. Rosyjski przywódca Władimir Putin oświadczył wówczas, że celem inwazji jest „demilitaryzacja” i „denazyfikacja” Ukrainy.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl